Tydzień rosyjski w naszym przedszkolu

Tydzień rosyjski w naszym przedszkolu

Aby być prawdziwym Europejczykiem, już od najmłodszych lat dzieci powinny poznawać inne kraje, ich kulturę i tradycje. Zadaniem patriotycznym każdego nauczyciela jest wychowanie młodych pokoleń w duchu wartości ogólnoludzkich, w poszanowaniu dla odrębności i różnic innych narodów.

W naszym przedszkolu już od dwóch lat umożliwiamy naszym przedszkolakom "podróżowanie” po różnych krajach i odkrywanie ich atrakcji. Staramy się, aby poznawanie nowych państw stało się dla dzieci wspaniałą przygodą, która nie tylko pozostawia w pamięci wiele cennych wiadomości, ale również dostarcza pozytywnych emocji i niesamowitych wrażeń. Nasze przedszkolaki poznały już: Włochy, Francję, Irlandię, Wielką Brytanię oraz Finlandię. Z wielkim zainteresowaniem przyswajały informacje i ciekawostki o tych krajach. Interesowały ich symbole narodowe, najważniejsze budowle, zabytki, tradycje kulinarne. Ostatnio przedszkolaki zaznajomiły się bliżej z bardzo ciekawym krajem, jakim jest Rosja.

Całe przedszkole zostało udekorowane rysunkami, zabawkami oraz przedmiotami symbolizującymi ten piękny kraj. Kolorowe „matrioszki”, prawdziwe samowary, oryginalne stroje ludowe, rosyjskie instrumenty, przepięknie wykonane rysunki Kremla – to wszystko stanowiło dekorację całego "rosyjskiego  tygodnia”. Realizację tematyki w każdej grupie wiekowej rozpoczęto przekazaniem podstawowych wiadomości o Rosji. Dzieci poznały położenie, stolicę, flagę, hymn, obejrzały ilustracje przedstawiające najciekawsze budowle Moskwy oraz zabytki tego kraju. Następnie dzieci z każdej grupy wykonały rosyjską flagę wybraną przez siebie techniką plastyczną.Te prace wzbogaciły dekoracje pomieszczeń przedszkolnych.

W ciągu kolejnych dni dzieci poznały treść wielu rosyjskich bajek, najpopularniejsze - "Wilk i zając”, "Bajka o rybaku i złotej rybce”, "Ognisty rumak” i "Śnieżynka” wzbudziły zachwyt nie tylko u najmłodszych. Aby czar bajek pozostał dłużej dzieci wycinały, malowały i ozdabiały sylwety różnobarwnych rybek, które zostały umieszczone w fantazyjnie udrapowanych sieciach na korytarzu. Nie mogło zabraknąć również „wycieczki” po bezkresnej Rosji.  Przedszkolaki wykonały makietę przedstawiającą Kolej Transsyberyjską, która pozwoliła im oczami wyobraźni przemierzyć dwa kontynenty, trzy państwa, osiemdziesiąt miast i miasteczek, szesnaście ogromnych rzek. Poznały góry Ural i największe jezioro na świecie –Bajkał. Jedną z wielu atrakcji tego tygodnia była możliwość poznania tradycji kulinarnych tego narodu. Dzieci mogły codziennie degustować potrawy typowo rosyjskie, odkryć smaki wschodniej kuchni. W jadłospisie znalazły się: szczi –(kapuśniak), zupa solianka, barszcz po moskiewsku, kotlet pożarski oraz znany wszystkim Boeuf Strogonow. Jednak największą frajdę sprawiło dzieciom samodzielne wykonanie pielmieni- tradycyjnych rosyjskich pierogów. Z wielką ochotą wyrabiały ciasto, nakładały mięso i dokładnie zlepiały pierożki .Tego dnia nawet "niejadki” miały puste talerze.

Wiele ciekawostek dowiedziały się przedszkolaki również o kosmosie. Poznały postać Jurija Gagarina i  Walentyny Tierieszkowej. Dowiedziały się o pierwszym psie - „Łajce” wysłanym w przestworza. Wykonanymi przez  dzieci ze starszych grup rakietami wszyscy mogli podróżować po "orbicie satelitarnej”.

Ukoronowaniem tygodnia rosyjskiego była impreza przedszkolna pod hasłem: „Znasz ty ten kraj?”. W zadaniach konkursowych, quizach i zagadkach dzieci wykazywały się dużą wiedzą na temat rosyjskiego kraju. Atrakcją imprezy były zabawy i korowody taneczne oraz parada bajkowych postaci. Dzieci przebrane w oryginalne stroje bohaterów baśni rosyjskich tańczyły w rytm skocznych melodii, typowych dla tego kraju. Nie zabrakło oczywiście kazaczioka, który porwał do tańca nawet panie kucharki. Słodki poczęstunek zakończył nasz pracowity, ale jakże ciekawy i wesoły tydzień. Rodzice i dzieci pytają już, jaki kraj będzie następny?

Autor:  Joanna Koźlak

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi