Uczymy sie odmawiać - scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Temat zajęć profilaktycznych: „Uczymy sie odmawiać - zachowania asertywne w trudnych sytuacjach: zły dotyk”
Cele główne:
- wprowadzenie pojęcia „zły”, „dobry", dotyk,
- kształtowanie umiejętności odnoszenia przeżywanych uczuć do określonej sytuacji,
- wyrabianie postaw asertywnych w kontaktach z osobami dorosłymi, kształtowanie umiejętności mówienia NIE,
- wyrabianie szacunku wobec własnego ciała,
- uczenie odpowiedzialności za siebie i innych,
- tworzenie klimatu bezpieczeństwa i otwartości,
- utrwalenie podstawowych praw dziecka,
Cele szczegółowe:
- uświadomienie dzieciom, że w niektórych sytuacjach trzeba powiedzieć nie,
- nazywanie przez dzieci części ciała, oraz określenie miejsc intymnych,
- określenie przez dzieci zachowań, które naruszają ich poczucie bezpieczeństwa,
- zachęcane dzieci do odwagi mówienia o sytuacjach wstydliwych,
- uświadomienie dzieciom, że istnieją instytucje i organizacje do których można się zwrócić w sytuacjach zagrożenia,
- rozpoznawanie i określanie uczuć, emocji.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Metody pracy:
- słowna,
- oglądowa,
- praktycznego działania (aktywizująca).
Środki dydaktyczne:
Lalka, koperta z czarnymi kwadracikami oraz obrazkami sylwetki chłopca, dziewczynki, arkusz papieru z napisem (dobry, zły dotyk), obrazki sytuacyjne, tekst opowiadania „To będzie nasz sekret”, symbole znaków (tak, nie), kartoniki z cyframi 1 i 2, arkusz papieru z wyrysowanym „drzewem zaufania”, listki, kredki, mazaki, nagrody dla dzieci.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci do wspólnego kręgu i proponuje zabawę pt. „Iskierka przyjaźni”. Wszyscy trzymają się za ręce. Jedno z dzieci wygłasza formułkę: Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk. Pod koniec wypowiedzi dziecko daje impuls osobie stojącej po jego prawej stronie. Był to lekki uścisk dłoni. Ten sam impuls przechodzi kolejno od osoby do osoby aż do powrotu do nadawcy.
2. Rozmowa z dziećmi na temat różnych rodzajów dotyku, opis różnych sytuacji i osobiste przeżycia dzieci i nauczycielki. Dzieci odpowiadają na pytania:
- Co to jest takiego dotyk?
- Czy lubicie być dotykani i przytulani? Jeżeli tak to, w jaki sposób?
- (dzieci otrzymują lalkę i pokazują, w jaki sposób lubią być dotykani przytulani, opisują sytuację)
- Przez kogo lubicie być dotykani?
- Czy każdy dotyk sprawia wam przyjemność?
Swobodne wypowiedzi dzieci. Jeśli dzieciom trudno jest mówić na ten temat, prowadzący sam opowiada, co jemu sprawiało przyjemność, gdy był dzieckiem albo o tym, jak znane mu osoby – dzieci lub dorośli - lubią być dotykane.
3. Nauczyciel rozdaje dzieciom koperty, w których, znajdują się czarne kwadraciki oraz sylwetkę dziewczynki/chłopca. Zadaniem dzieci jest naklejenie kwadracików w miejsca na swoim ciele, gdzie nie chcemy być dotykani.
Omówienie wyników zadania. Wypowiadanie się nt. wykonanego zadania przez chętne dzieci, nie zmuszamy do wypowiedzi wszystkich uczestników.
Wnioski: najczęściej zakrywanymi miejscami są miejsca, które, są ukryte pod majteczkami, lub strojem kąpielowym. Nazwanie przez nauczyciela, że są to miejsca intymne.
4. Prowadzący rozkłada na dywanie arkusz papieru z napisem:
DOTYK DOBRY, DOTYK ZŁY.
- Co to jest dobry dotyk?
- Co to jest zły dotyk? (To taki dotyk, który dotyczy tych części ciała, które zakrywa kostium kąpielowy. Taki dotyk, którego się wstydzimy i o którym dorośli czasem nie pozwalają lub wstydzą się mówić).
Dzieci kolejno losują obrazki. Każde dziecko po kolei opowiada, co jest na obrazku i jaki dotyk przedstawia obrazek. Następnie nakleja pod odpowiednim napisem obrazek.
5. Zabawa ruchowa – piosenka z pokazywaniem: „Boogie-woogie”:
Do przodu prawą rękę daj,