Scenariusz - Uf, uf, czyli ufam

5.0
1 ocena
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DZIECI 5 – 6 LETNIE, PROGRAM EDUKACYJNY PRZEDSZKOLAKI SWE WARTOŚCI MAJĄ.
CELE OGÓLNE:
• rozpoznawanie i nazywanie emocji i postawy, jaką jest ufność,
• nauka rozpoznawania sytuacji, w których można lub należy komuś zaufać, a kiedy nie.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Muzyka na dzień dobry” – zabawa powitalna.
Nie pora na smuteczki, nie pora na zły
dzień (klaszczą trzy razy w swoje dłonie
i trzy razy w dłonie partnera; sekwencja
wykonywana jest dwukrotnie);
Niech troski i kłopoty odejdą jak zły sen.
(wykonują sześć razy „młynek”
z prawej strony i sześć razy z lewej);
Gdy tylko gra muzyka, to humor każdy
ma, (stawiają trzy kroki w tył, potem trzy
razy klaszczą);
więc bawmy się wesoło i śmiejmy
w głos: „ha, ha!”( robią trzy kroki w przód i wykonują
trzy klaśnięcia w dłonie partnera.
Następnie chwytają za ręce partnera
i poruszają się po kole krokami
odstawno-dostawnymi. Na sygnał
nauczyciela zatrzymują się i robią np.
dwa kroki w prawo, aby zmienić
partnera).
2. „Przywitajmy się wesoło, tak jak chcesz” – zabawa integracyjna.
Dzieci stoją w kręgu. Prowadzący wymyśla sposób powitania, który przedszkolaki
powtarzają. Następnie uczestnicy zabawy kolejno prezentują swoje pomysły na powitanie
np. ukłon, podskok radości, puszczenie oczka, pomachanie itp.
3. „Zima nam nie straszna” – zabawa muzyczno – ruchowa (wg autorstwa D. Kluski).
Marzną nam noski, marzną uszy,(dotykają obiema rękami najpierw
nosa, a następnie uszu);
a biały śnieżek z nieba prószy (unoszą ręce i poruszają lekko palcami,
po czym je opuszczają);
Już dookoła wszędzie biało, (rozkładają ręce na boki i robią obrót
dookoła własnej osi);
ale nam chyba ciągle mało! (podskakują z uniesionymi rękami);
Ref. Będziemy lepić dziś bałwanki (kreślą w powietrzu kształt bałwanka);
i wybierzemy się na sanki (wysuwają ręce przed siebie);
I porzucamy się śnieżkami, (klaszczą);
chodź się pobawić razem z nami! (robią młynek z dłoni);
Mróz szczypie w nogi, szczypie w ręce, (uderzają najpierw o uda, a następnie klaszczą);
a my wciąż chcemy więcej! (kreślą w powietrzu kształt koła);
Frajda zimowa – to lubimy (rozkładają ręce na boki i robią obrót
dookoła własnej osi);
i już się mrozem nie martwimy! (podskakują z uniesionymi rękami);
Ref. Będziemy lepić dziś bałwanki…
Chociaż powiało mocno chłodem, (krzyżują ręce i pocierają nimi
o ramiona);
stawy, jeziora skute lodem, (wysuwają przed siebie prawą rękę
i przesuwają od lewej strony ciała do prawej).
my dziś pomysły nowe mamy (rozkładają ręce na boki i robią obrót
dookoła własnej osi);
i po przygodę wyruszamy! (podskakują z uniesionymi rękami);
Ref. Będziemy lepić dziś bałwanki…
4. „Co by było, gdyby …” - zabawa kształtująca logiczne myślenie.
Nauczyciel zadaje pytania rozpoczynające się od słów”Co by było, gdyby …”, a
przedszkolaki starają się dokończyć zdanie w logiczny sposób.
Przykłady:
Co by było, gdyby:
• ludzie umieli oddychać pod wodą?
• ludzie potrafili latać, jak ptaki?
• koty miały tylko dwie łapy?
• nie było samochodów?
• Zamiast pieniędzy używano by liści?
5. „Zaufanie” – zabawa tropiąca.
Przed zajęciami nauczyciel w różnych częściach sali chowa kartoniki, które z jednej strony
są oznaczone kropkami/liczbami od 1 do 8, a z drugiej strony mają zapisane litery tworzące
napis ZAUFANIE. Zadaniem dzieci jest odnalezienie wszystkich kartoników i ułożenie ich
od najmniejszej liczby kropek do największej (lub ułożenie liczb rosnąco). Po odwróceniu
kartoników, rozpoznaniu i nazwaniu liter, dzieci wspólnie z nauczycielem odczytują wyraz.