Ulga prorodzinna 2022 - niekorzystna dla rodzin?

Ulga prorodzinna 2022 - niekorzystna dla rodzin?
Drukuj Skomentuj

Choć rodzice jeszcze w 2022 roku nie odczują zmian w uldze prorodzinnej, to muszą przygotować się na niezbyt korzystne zmiany od 2023 roku. Jakie niekorzystne zmiany wiążą się z ulgą prorodzinną? Co trzeba wiedzieć? Odpowiadamy.

Ulga prorodzinna 2022- co trzeba wiedzieć?


Ulga prorodzinna 2022 dotyczy rozliczenia za rok 2022, czyli tego, które będzie miało miejsce za rok, w 2023 roku. W tym roku rodzice rozliczają się za rok 2021. Oznacza to, że zmiany wprowadzone w uldze prorodzinnej nie dotkną rodzin jeszcze w tym roku, tylko w przyszłym. Co się z tym wiąże, ulga na dziecko nie będzie przysługiwała już wszystkim rodzinom spełniającym kryterium dochodowe.

 

Sprawdź również: Duże zmiany w 500 plus - kiedy złożyć wniosek?

 

Ulga prorodzinna- którzy rodzice mogą z niej skorzystać?


Do tej pory ulga prorodzinna wynosiła:

 

  • 1 112 zł - na jedno dziecko;
  • 2 224 zł - na dwoje dzieci;
  • 3336 zł - na troje dzieci i tak dalej.


Przysługuje ona rodzicom dzieci małoletnich, bez względu na wiek, jeśli w 2021 roku otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, lub do czasu ukończenia przez nie 25. roku życia (jeśli studiują) i te, które zarabiają nie więcej niż 3089 zł. Dochód rodziców również ma znaczenie. W sumie oboje muszą mieć roczne dochody niższe niż 112 tys. złotych. Dla jednego z rodziców to kryterium dochodowe wynosi 56 tys. złotych.

 

Ulga prorodzinna – niekorzystne zmiany


Niekorzystne zmiany w uldze prorodzinnej dotyczą niezamożnych rodzin. Polski Ład zakłada zwolnienie od podatku do dochodu 30 tys. zł rocznie. Skorzystanie z ulgi prorodzinnej jest możliwe w sytuacji, gdy odprowadzane są składki ZUS i zdrowotne. Gdy są one w sumie wyższe lub równe uldze, ulga jest naliczana w całości.

 

Czytaj również: Najpiękniejsze piosenki o babci i dziadku - teksty piosenek


Oznacza to, że rodzice, którzy zarabiają najniższą krajową, nie będą mieli potrącanych tych zaliczek na podatek, będą brane pod uwagę jedynie składki społeczne. Składki społeczne musiałyby być równe lub wyższe od ulgi na dziecko, żeby móc skorzystać z ulgi w całości. Co z tego wynika – ci, co zarabiają najniższą krajową, nie będą mieli możliwości skorzystania z niej.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!