Umiejętności społeczne dzieci a praca zdalna. Praktyczne pomysły na gry i zabawy

Umiejętności społeczne dzieci a praca zdalna. Praktyczne pomysły na gry i zabawy
Drukuj Skomentuj

Jolanta Molenda
Tego, jak istotny jest rozwój społeczny w życiu dziecka przedszkolnego, nie trzeba nikomu tłumaczyć. To w dużej mierze od jakości kontaktów społecznych dziecka uzależniony jest rozwój jego sfery emocjonalnej. W jaki sposób zatem, w tak trudnym czasie, kiedy dzieci pozbawione są bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami, zadbać o kształcenie umiejętności społecznych przedszkolaków? Odpowiedź może okazać się prostsza niż nam się wydaje.
Nie od dzisiaj wiadomo, że dzieci (zwłaszcza w wieku przedszkolnym) najlepiej uczą się poprzez zabawę. Dzięki niej maluchy rozwijają zachowania prospołeczne, poznają świat, uczą się empatii, współpracy, doskonalą umiejętność skutecznego działania, rozładowują napięcie emocjonalne czy wreszcie uczą się regulować własne uczucia.
W wieku przedszkolnym dzieci bawią się na rozmaite sposoby: możemy zaobserwować zabawy samotne, równoległe, asocjacyjne i kooperacyjne. Najlepiej, jeśli maluchy mają okazję bawić się razem. Jeśli jednak z jakichś przyczyn przez pewien czas dziecko ma ograniczony kontakt z rówieśnikami, doskonałymi kompanami w zabawach będą rodzeństwo czy rodzice.

W co się bawić?


Zarówno rodzice, jak i nauczyciele ciągle poszukują nowych rozwiązań, chcąc zapewnić dzieciom jak najbardziej atrakcyjne i efektywne sposoby uczenia się. Kiedy jednak dziecko przez dłuższy czas przebywa zamknięte w domu, nawet najbardziej kreatywnym rodzicom kończą się pomysły na ciekawe zabawy i aktywności. Ulubiona kolejka, uwielbiane klocki czy ukochana lalka w takiej sytuacji tracą na atrakcyjności. Może warto więc sięgnąć po propozycje zabaw, które znali już nasi dziadkowie?

 

W dawnych czasach dzieci miały zupełnie inne zajęcia niż dziś. Mnóstwo czasu spędzały na świeżym powietrzu, bawiąc się w chowanego, grając w dwa ognie, palanta czy w zbijaka. Kontakty społeczne nawiązywało się podczas zabaw na trzepaku czy skakania w gumę. W obecnej sytuacji nasze dzieci nie mogą niestety wychodzić na dwór, spotykać się na placu zabaw z kolegami i wspólnie bawić się w piaskownicy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby część podwórkowych zabaw przeprowadzić w warunkach domowych. Wiele współczesnych dzieci nigdy nie słyszało o grze w kapsle, w klasy czy skakaniu w gumę. Czas wyciągnąć te gry z lamusa.

 

Zośka


To przeżywająca obecnie drugą młodość gra polegająca na podbijaniu specjalnej piłki stopami lub kolanami. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą dzięki niej doskonalić koordynację wzrokowo-ruchową, skupienie i precyzję ruchów. Dla młodszych dzieci już samo podrzucenie piłki stopą i złapanie jej w ręce będzie nie lada wyzwaniem i wyczynem. Oczywiście można kupić profesjonalne piłeczki do footbagu, ale można również wspólnie z dzieckiem wykonać „zośkę” w domowym zaciszu. Najprostszym sposobem, jest wykorzystanie do tego celu skarpety. Wystarczy wypełnić ją żwirkiem, piaskiem, kaszą gryczaną, ryżem lub innym drobnym produktem i odciąć niepotrzebny materiał (konieczne jest pozostawienie kilku centymetrów materiału nad poziomem wypełnienia, aby możliwe było jego zszycie). Na koniec wystarczy zaszyć powstały otwór (tutaj przyda się pomoc osoby dorosłej). Jeśli do wypełnienia zośki zdecydujemy się wykorzystać naturalnie składniki (jak choćby ryż), warto zabezpieczyć je np. przed wilgocią, umieszczając je najpierw w foliowym woreczku, a dopiero później w skarpecie. Tak przygotowaną piłeczkę można wykorzystać do różnych zabaw zręcznościowych. Starsze dzieci mogą nawet poćwiczyć wykonywanie trików (filmiki instruktażowe bez problemu odnaleźć można w serwisie YouTube). Dzięki niewielkim rozmiarom nadaje się nawet do zabawy w mieszkaniu.

O tym, jakie inne proste podwórkowe zabawy można wykorzystać podczas domowej izolacji, przeczytają Państwo w miesięczniku „Przedszkole” nr 5 (129), maj 2020 wydawanym przez Oficynę MM Wydawnictwo Prawnicze. Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom, wprowadziliśmy możliwość zakupu pojedynczych egzemplarzy pisma.

 

Można zamówić je w naszym sklepie internetowym: https://oficynamm.pl/sklep/przedszkole-wybrane-e-wydanie

 

Źródło: Materiały prasowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!