Uniwersytet dla dzieci

Uniwersytet dla dzieci
Drukuj Skomentuj

Uważasz, że twoja pociecha ma jeszcze dużo czasu na studia? Nic bardziej mylnego! Uniwersytety dla dzieci cieszą się dużą popularnością i zdobywają coraz więcej młodych studentów. Czym zatem jest uniwersytet dzieci?

Inicjatywa uniwersytetu dzieci powstała prawie 10 lat temu w zachodniej Europie. Na gruncie polskim przyjęła się w 2007 roku i od tego czasu już kilka tysięcy dzieci w wieku od 6 do 14 lat poszerza swoją wiedzę o świecie. Edukacyjny program uniwersytetu dla dzieci realizowany jest poza szkołą, w nowym dla adeptów nauki środowisku i opiera się na naturalnej dziecięcej ciekawości świata. Dzięki temu programowi edukacyjnemu już od najmłodszych lat rozbudzana jest pasja zdobywania wiedzy.

 

Dowiedz się więcej o wczesnej edukacji dziecka w szkole. Przeczytaj: Wczesna edukacja dziecka

Dodatkową atrakcją związaną z uniwersytetem dla dzieci jest to, że zajęcia odbywają się na prawdziwych salach uniwersyteckich i prowadzone są przez profesorów wyższych uczelni. Mali studenci mają też własne legitymacje oraz indeksy, do których wpisywane są zaliczenia. Oczywiście na dziecięcej uczelni nie ma stresującej sesji, zaliczenie semestru odbywa się automatycznie po zebraniu trzech pieczątek w indeksie. Często też organizowane są quizy i konkursy z nagrodami. Nad dziecięcymi uniwersytetami swój patronat objęły prestiżowe uczelnie. Należy do nich Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska i wiele innych. Uniwersytety dla dzieci powstają też w wielu innych miastach Polski, jak choćby w Lublinie, Bielsku-Białej, Kaliszu, Lesznie czy Poznaniu.

Rodzice mogą obawiać się, że zajęcia na uniwersytecie dla dzieci będą zbytnim obciążeniem dla malucha. Jednak sposób ich prowadzenia i forma dostosowane są do wieku oraz możliwości pociech. Wykłady odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu i są okazją do spotkania ze specjalistami w danej dziedzinie. Tematy obejmują zagadnienia z różnych dyscyplin naukowych, od astronomii zaczynając, poprzez paleontologię i medycynę, na prawie kończąc. W ten sposób mały człowiek może znaleźć odpowiedź na wiele nurtujących go pytań. Dowiaduje się jak powstają rzeczy, z których korzysta na co dzień oraz przeprowadza ciekawe eksperymenty naukowe.

Zajęcia na uniwersytecie dziecięcym są też okazją do tego, by dziecko nauczyło się samodzielności, gdyż na czas wykładów zostaje ono pod opieką profesora. Rodzice w tym czasie mogą wziąć udział, np. w warsztatach psychologicznych lub obserwować przebieg zajęć na ekranie. Co zrobić aby zapisać malucha na zajęcia? Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, warto też wiedzieć, że zajęcia na uniwersytetach dla dzieci są odpłatne. Jednak nauka na uniwersytecie dzieci to doskonały sposób wspierania rozwoju dziecka.

 

Zobacz też jak zabawa wpływa na rozwój twojego dziecka: Znaczenie zabawy i zabawek w rozwoju dziecka

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi