Urlop rodzicielski 2022 - ważne zmiany

Urlop rodzicielski 2022 - ważne zmiany
Drukuj Skomentuj

W 2022 roku należy spodziewać się dużych zmian w urlopie rodzicielskim. Urlop ojcowski będzie przyznawany na nowych zasadach, wprowadzony zostanie urlop opiekuńczy, a godziny pracy mają być skrócone. Jakich zmian należy się jeszcze spodziewać?

Urlop rodzicielski 2022 – duże zmiany


W Polsce ojciec lub matka mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, który przysługuje w wymiarze 20 tygodni na jedno dziecko lub 37 tygodni w przypadku pojawienia się na świecie pięciu, lub większej liczby dzieci.

 

Urlop rodzicielski 2022

 

Rodzice w Polsce mają też prawo do urlopu rodzicielskiego, który łącznie wynosi maksymalnie 32 tygodnie po urodzeniu jedynaka lub do 34 tygodni w przypadku ciąży mnogiej. Co ciekawe, po wprowadzeniu zmian każdemu z nich będzie przysługiwał osobny wymiar dni wolnych. Wynika z tego, że każde z rodziców po po narodzinach dziecka nie będzie musiało pracować przez dwa miesiące.

 

Sprawdź także: Ulga na dziecko 2022 - duże zmiany

 

Urlop ojcowski 2022

 

Obecnie ojcom przysługuje też dwutygodniowy urlop ojcowski przed ukończeniem przez dziecko drugiego roku życia. Po wprowadzeniu zmian work-life balance, wymiar tego urlopu będzie wynosił 10 dni.
Rodzice mają też prawo do urlopu wychowawczego, który nie jest płatny i wynosi do 36 miesięcy. Można go rozłożyć na pięć części. Warto jednak wiedzieć, że w tej kwestii nie zostaną wprowadzone żadne zmiany.

 

Sprawdź również: Dziecko na kwarantannie - zmiana przepisów

 

Urlop opiekuńczy 2022

 

Od sierpnia 2022 rodzicom lub innym członkom gospodarstwa domowego przysługiwać będzie też urlop opiekuńczy. Obecnie są to dwa dni wolnego, które od przyszłego roku wydłużą się do pięciu dni wolnych.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!