Urlop wychowawczy - komu przysługuje?

Urlop wychowawczy - komu przysługuje?
Drukuj Skomentuj

Urlop wychowawczy to urlop, który przysługuje rodzicom na dziecko. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rodzice mogą wziąć taki urlop. Przeczytaj, by dowiedzieć się, komu przysługuje urlop wychowawczy i jak długo on trwa.

Urlop wychowawczy – co trzeba o nim wiedzieć?


Urlop wychowawczy 2021 to bezpłatne dni wolne w pracy, z których mogą skorzystać pracownicy posiadający dzieci. Nie wszystkim on jednak przysługuje. Z urlopu wychowawczego mogą skorzystać jedynie rodzice, którzy są zatrudnieni na etacie. Co ciekawe, choć teoretycznie jest to urlop, w czasie którego pracodawca nie płaci, to można wystąpić o zasiłki i dodatki pieniężne.

 

Czytaj również: Urlop rodzinny - kto może z niego skorzystać?


Urlop wychowawczy 2021 może potrwać aż 36 miesięcy. Ten urlop wychowawczy należy się obojgu rodzicom, ale pula jest jednorazowa. Oznacza to, że gdy jeden z rodziców wykorzystać 30 miesięcy urlopu, to kolejnemu pozostaje zaledwie 6 miesięcy opieki.


Urlop ten przysługuje rodzicom, których dziecko nie skończyło jeszcze sześciu lat lub rodzicom dziecka niepełnosprawnego do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletniości – czyli do 18. urodzin.

 

Urlop wychowawczy –jak z niego skorzystać?


Aby skorzystać z urlopu wychowawczego, należy złożyć wniosek o jego udzielenie u pracodawcy. Trzeba to jednak zrobić minimum trzy tygodnie przed dniem, kiedy planujemy iść na urlop. Uwaga - pracodawca może nie wyrazić zgody na urlop wychowawczy.

 

Sprawdź także: „Dobry Start” - które dzieci nie otrzymają świadczenia?


Rodzicowi na urlopie wychowawczym nie przysługuje wynagrodzenie. Mimo to, rodzic ma w tym czasie odprowadzane składki emerytalno-rentowe oraz zdrowotne w ZUS-ie. Co więcej, może wystąpić o zasiłek rodzinny (od 95 do 135 zł miesięcznie), a także dodatek do tego zasiłku wynoszący 400 zł.


Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!