Uroczyste obchody urodzin Kubusia Puchatka-scenariusz

Urodziny Kubusia Puchatka.
Miejsce uroczystości - sala grupy starszej
Grupa wiekowa - sześciolatki
Liczba uczestników - 21 dzieci
Czas trwania - 1,5 godziny
Formy pracy - indywidualna, zespołowa, grupowa
Metody pracy - rozmowa, zabawa, działanie praktyczne-praca plastyczna, praca z tekstem, układanie puzzli.
Pomoce dydaktyczne – książka A.A. Milne „Kubuś Puchatek", mapa Europy, list od Kubusia, baryłka z miodem, obrazki z Puchatkiem, puzzle, rekwizyty do zagadek, magnetofon, taśma magnetofonowa, balony, ilustracje do pokolorowania maskotki Kubusia i jego przyjaciół, tort.
Cel główny: rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci, bliższe poznanie postaci Kubusia Puchatka.
Cele szczegółowe:
- dziecko wspólnie z rówieśnikami przeżywa ważną uroczystość, czerpie z niej radość, potrafi opowiedzieć o niej młodszym kolegom;
- potrafi współdziałać w zespole;
- uważnie słucha fragmentu książki;
- zna przygody Kubusia, jego przyjaciół, ich cechy charakterystyczne;
- potrafi wskazać na mapie Europy Wielką Brytanię i Londyn;
- porównuje liczebność zbiorów, zna terminy „więcej”, „mniej”, „tyle samo”.
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie wszystkich dzieci, wychowawczyni opowiada historię Kubusia Puchatka:
Kubuś pochodzi z Wielkiej Brytanii, a dokładnie ze stolicy tego kraju- Londynu (wskazanie na mapie Europy wymienionego kraju i miasta). Był misiem małego chłopca o imieniu Krzyś. Tata Krzysia- pisarz A.A. Milne opisał ich przygody w swej książce.Było to dawno temu,bo Kubuś puchatek obchodzi już 79- urodziny! Zna go wiele dzieci na całym świecie. Jest im bliski, bo to wesoły i sympatyczny miś.
2. Odczytanie przez Panią Dyrektor fragmentu I rozdziału książki „Kubuś Puchatek” w przekładzie I. Tuwim.
3. Wspólne odśpiewanie jubilatowi piosenki „Wiwat,wiwat, żyj nam100 lat!”, oraz składanie życzeń w formie wierszyka:
„Wiwat Misiu, łakomczuszku,
niech nie burczy Ci już w brzuszku.
My życzenia ci składamy,
byś był jak najdłużej znami.
Miodku zawsze miej w dostatku,
żyj nam 100 lat nasz Puchatku!”
4. Odczytanie listu od Kubusia, który dostarczyła do sali Pani Woźna, adresowanego do dzieci z grupy starszej:
„Kochane Dzieci!
Serdecznie pozdrawiam Was i Pania Małgosię.
Dziękuję wszystkim za pamięć i za to, że tak
uroczyście obchodzicie moje 79-te urodziny.
Choć mam już bardzo dużo lat, pozostałem
misiem, który lubi mruczanki i małe co nieco.
Życzę wszystkim wielu radości i smacznego tortu,
załączam również nieco miodku. Przepraszam, że
jest go tak niewiele, ale straszny ze mnie łakomczuch
i sam zjadłem sporą część tej baryłki.
Całuski!!! Kubuś Puchatek”
5. Otwarcie baryłki z miodem , rozdanie wszystkim dzieciom miodu na talerzyki, przypomnienie jego właściwości zdrowotnych.
6. Odszukanie w sali ukrytych obrazków z Kubusiem Puchatkiem – kto znajdzie ich najwięcej ?
7. Układanie w grupach puzzli z przyjaciółmi Kubusia.
8. Rozwiązywanie zagadek : nauczycielka wskazuje różne rekwizyty. Dzieci odgadują z jaką postacią im się kojarzy np.: ogon z osiołkiem, kapusta z królikiem, miód z Puchatkiem, książka z sową itp.Odczytanie fragmentów książki opisujących różne postaci, dzieci odgadują kogo dotyczy dany fragment.
9. Zabawy maskotkami zgromadzonymi w sali, porównywanie ich liczebności (ile jest prosiaczków, tygrysków, których postaci jest najwięcej, których jest najmniej?).