„Urządzenia elektryczne i ich bezpieczne użytkowanie” - scenariusz zajęć

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
„Urządzenia elektryczne i ich bezpieczne użytkowanie” - scenariusz zajęć
1.0
1 ocena
Oceń
{

Treści programowe: 10-3: Interesuje się urządzeniami technicznymi (np. używanymi w gospodarstwie domowym), próbuje zrozumieć, jak one działają i zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich.

Temat zajęcia: Utrwalamy zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych na podstawie wiersza „Król i jego elektryczni słudzy” oraz zabaw dydaktycznych.

 

Cele ogólne:

 

  • poznanie działania i sposobów wykorzystania urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym,
  • poznanie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych,
  • kształtowanie umiejętności skupienia uwagi,
  • rozpoznawanie dźwięków wydawanych przez wybrane urządzenia elektryczne,
  • rozwijanie umiejętności manualnych,
  • rozwijanie ekspresji ruchowej w zabawach ruchowych.

 

Metody pracy:

 

  • słowna - pogadanka, rozmowa kierowana,
  • praktycznego działania - wyklejanka, gra dydaktyczna,
  • poglądowa - pokaz, obserwacja.

 

Formy pracy:

 

  • indywidualna,
  • zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne:


Tekst zagadek, obrazki przedstawiające urządzenia elektryczne (odkurzacz, suszarka, lampa, lodówka, telewizor, toster, pralka, zmywarka), tekst wiersza „Król i jego słudzy”, klej, papier kolorowy, płyta CD z muzyka do piosenki, piórka, kostka do gry, piłka, sokowirówka, kubki, jabłka i marchewki.

 

 

„Król i jego elektryczni słudzy” - Danuta Graj


W dzisiejszym świecie
jak król żyć mogę -
odkurzacz czyści
moją podłogę,
zmywarka myje
za mnie talerze,
pralka mi brudne
ubrania pierze,
toster mi grzanki
przypieka smacznie,
a na mój rozkaz
radio grać zacznie.
Lecz, gdy brak prądu
- przyznaję z bólem -
zaraz przestaję
być wielkim królem.

 

Przebieg zajęć:

 

1. Witamy się podczas śpiewu piosenki „Popatrzcie na jamniczka”:

Dzieci śpiewają razem z nauczycielem piosenkę.

 

Cele szczegółowe:

- zna słowa i melodię piosenki (5,6 l.),

- czerpie radość ze śpiewu piosenki (3,4,5,6 l.),

- śpiewa wspólnie piosenkę (3,4 l.);

 

2. Słuchanie wiersza „Król i jego elektryczni słudzy” - Danuta Graj:

Dzieci słuchają w skupieniu wiersza i odpowiadają na pytania nauczyciela.

 

- wymienia nazwy urządzeń występujących w wierszu (3,4 l.),

- wie, dlaczego urządzenia elektryczne działają (5,6 l.),

- wie, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych (3,4,5,6 l.),

- potrafi określić do czego służą wybrane urządzenia (5,6 l.),

- wie, jakie zagrożenia może powodować prąd (5,6 l.);

Twoje uwagi i pomysły

Tagi