Ustalamy obowiązki domowe dzieci

Ustalamy obowiązki domowe dzieci
Drukuj Skomentuj

Dawanie obowiązków dziecku to niełatwy, choć konieczny element w wychowywaniu pociechy. Już od najmłodszych lat należy uczyć swoje dziecko odpowiedzialności i samodzielności. Poniżej przedstawiamy listę zadań dostosowanych do wieku dziecka, dzięki którym stanie się bardziej zaradne i wesprze Cię w domowych obowiązkach!

Jeśli rodzice odpowiednio wcześnie oswoją dziecko z pracami domowymi, później będą dla niego stałym elementem codzienności. Na pewno zaprocentuje to w przyszłości, gdy obecny kilkulatek będzie dorosłym i samodzielnym człowiekiem. Zanim to się stanie, trzeba dostosować obowiązki dziecka w domu do jego wieku.

 

Dzieci w wieku 2-3 lata


Kiedy mały berbeć trochę podrośnie, wszędzie jest go pełno i z wielką fascynacją naśladuje dorosłych. Rodzice często wychodzą z założenia, że sami szybciej posprzątają nawet ten bałagan, którego sprawcą jest dziecko – jest to prawda, ale dlaczego odmawiać chętnemu do pomocy maluchowi? Jeśli wyznaczona dla niego praca, będzie odpowiadała możliwościom, kilkulatek na pewno okaże się wspaniałym pomocnikiem.

Co może robić dziecko w tym wieku? Przede wszystkim dbać o porządek w swoich zabawkach i książeczkach. Może sprzątać je z podłogi, układać na półkach lub w pojemnikach. Obowiązki domowe dziecka w tym wieku to również wycieranie kurzu, wyrzucanie śmieci do kosza czy też składanie w pary swoich skarpetek. Maluch może również pomóc w karmieniu domowych zwierzątek a także uczyć się ścielić łóżko.
Maluch może pomóc także w nakryciu stołu - zanieść mały talerzyk, widelce czy serwetki.

Warto jest pozwolić dziecku na samodzielność w przygotowywaniu własnego napoju. Mając plastikowy kubeczek, można pozwolić dziecku na napełnienie go wodą. Pamiętaj, że dzięki eksperymentowaniu twoje dziecko poznaje świat! Nie gniewaj się, jeśli przy nalewaniu rozleje płyn na kuchenną podłogę - radość z jego postępów, z faktu że może coś zrobić samodzielnie, jest więcej warta niż sucha podłoga w kuchni.

 

Dzieci w wieku 4-5 lat


W tym wieku dziecko może posegregować czyste sztućce czy pomóc w wypakowywaniu zakupów. Maluszek powinien próbować w tym wieku także sprzątnąć swoje miejsce po posiłku. Mówimy tu oczywiście o naczyniach lekkich, najlepiej z tworzywa sztucznego.

 

Dzieci  wieku  6-7 lat


Dzieci w tym wieku chodzą już do przedszkola i mają pierwsze obowiązki związane z nauką w szkole. Dlatego w tym wieku obowiązki domowe dziecka również mogą być większe. Do tego co robiło, gdy miało 4 lata, można dodać nieco więcej prac domowych.

Z zestawów przygotowanych przez rodzica, przedszkolak może już wybrać swoje ubranie na kolejny dzień. Powinien również samodzielnie się ubierać. Nie zaszkodzi, gdy zaczniemy w tym wieku wprowadzać maluszka w świat kulinariów - pomocy w gotowaniu, na przykład układając na kanapkach pokrojone przez dorosłego wędliny i warzywa, obierając jajka czy mieszając sałatki.

Pomoc w kuchni może być dobrą zabawą! Zobacz, jak to zorganizować, wejdź: Kuchenne zajęcia z dzieckiem

Dzieci, które ukończyły 6 lat, mogą także uczyć się odkurzać, zamiatać i myć podłogę, pomagają w składaniu oraz segregowaniu prania.

Rada dla rodziców: Jeżeli dziecko nie do końca poprawnie wykonało jakąś czynność, chociaż bardzo się starało, należy je za to pochwalić. Pod żadnym pozorem nie powinno się go krytykować albo kazać powtarzać daną czynność. To tylko zniechęci dziecko i podkopie jego wiarę w siebie.

Twoje dziecko jest niepewne siebie i nieśmiałe? Dowiedz się, jak to zmienić, zobacz: Jak budować poczucie wartości u dziecka

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi