W co się bawić z przedszkolakiem? Kreatywne zabawki za niską cenę

W co się bawić z przedszkolakiem? Kreatywne zabawki za niską cenę
Drukuj Skomentuj

Dzieci w wieku przedszkolnym mają tendencję do szybkiego nudzenia się tematem albo jakąś czynnością. Dlatego niektóre zabawki, choć wyproszone ze łzami w oczach, lądują po kilku dniach w kącie. Warto więc postawić na kreatywne zabawki za niską cenę - takie, które można wykorzystać na różne sposoby! Zobacz, w co bawić się z przedszkolakiem, wykorzystując ogólnodostępne, tanie przedmioty.

Przeczytaj też: Minimalizm w zabawkach - 6 powodów dla których warto go wprowadzić

 

Balony


Dla większości dzieci samo odbijanie balonów będzie atrakcyjne. A jak się znudzą? Możesz wykorzystać balony w inny, kreatywny sposób:

 

 1. Dwu-trzylatki zaproś do nauki rozróżniania kolorów. Poproś malucha, by spośród kilku wybrał balon żółty, zielony, czerwony…
 2. Użyj balona do zabawy w “ciepło-zimno”! Poproś przedszkolaka, by na chwilę wyszedł z pokoju, a Ty w tym czasie schowaj balona. Później podpowiadaj dziecku, gdzie jest: gdy będzie za daleko, mów: “zimno”, gdy będzie bliżej, mów “ciepło”.
 3. Z pięcio-sześciolatkiem możecie wykonać z balona “gniotka”. Potrzebne Wam będą również: mąka ziemniaczana, lejek, marker. Do gniotka, przy pomocy lejka, wsypcie mąkę ziemniaczaną. Zawiążcie końcówkę. Narysujcie gniotkowi twarz markerem.

 

Makaron


... nie tylko do jedzenia! Kup muszelki, kokardki, rurki i świderki, a następnie użyj ich do ciekawych zabaw:

 

 1. Dla młodszego dziecka: pomieszaj różne rodzaje makaronów. Poproś malucha, by rozdzieliło je według kształtu i ułożyło w rządki.
 2. Rozsyp rurki na podłodze, daj dziecku słomkę. Wyjaśnij, że makaron to “rybki”, a słomka - “wędka”. Poproś malucha, by złowił na wędkę wszystkie rybki ze stawu, nie dotykając ich rękami. Dla utrudnienia możesz poprosić przedszkolaka, by słomkę trzymał w ustach.
 3. Wybierz kilka makaronów i ułóż z nich wzór. Poproś dziecko o odwzorowanie układu. W podobny sposób możesz wykorzystać klocki (wtedy dziecko będzie musiało wrócić uwagę również na kolory).


Makaron możesz też wykorzystać do nawlekania go na sznurek. To świetna zabawa na ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej! Po więcej zajrzyj tu: 7 zabaw na koordynację wzrokowo-ruchową dla przedszkolaka

 

Kolorowanki


Kolorowanki możesz za darmo pobrać z naszej strony. Są świetną bazą do zorganizowania kreatywnych zabaw dla przedszkolaka:

 

 1. Jako puzzle. Jak szczegółowy może być rysunek i na ile części go pociąć zależy od możliwości Twojego dziecka.
 2. Jako wzór do rysowania. Wybierz kolorowankę, która jest symetryczna i przetnij ją na pół. Jedną z połówek naklej na arkusz papieru. Poproś dziecko, by narysowało pozostałą część rysunku, wzorując się na naklejonej części. Skorzystaj z naszych symetrycznych kolorowanek: miś, sukienka, piłka, mucha.  
 3. Kolorowanki możecie wypełniać nie tylko kredkami! Użyjcie kleju i różnych papierów, gazet, pociętych tkanin albo kolorowych piasków.

 

Kartka i długopis


Zabaw z kartką i długopisem można wymyślić mnóstwo. My proponujemy:

 

 1. Odrysowanie cieni: ustaw dziecku kilka przedmiotów na dużej kartce papieru. Skieruj na nie światło tak, by dały wyraźne cienie. Poproś dziecko, by odrysowało cienie; porozmawiajcie o tym, jak bardzo różnią się ich kształty od oryginalnych przedmiotów. Obejrzyjcie też rysunki artysty Vinceta Bala (Instagram: @vincent_bal) i jego fantastyczne rysunki inspirowane cieniami!
 2. Rysowanie bez odrywania ręki. Powiedz dziecku, że stworzycie obrazek wspólnie, ale według jednej zasady: jedna osoba rysuje tak długo, aż oderwie długopis od kartki. Później się zmieniacie.

 

Wypróbuj też inne zabawy plastyczne: Pomysły na zabawy plastyczne dla przedszkolaka

 

Sznurek


Do naszych zabaw najlepiej nadaje się sznurek kolorowy do prania albo grubszy, bawełniany. Włóczka albo inny cienki sznurek mogą być dla przedszkolaków za mało widoczne.

 

 1. Pajęcza nić - czyli takie przywiązanie sznurka na różnych wysokościach, by zrobić z niego przeszkodę do przejścia dla przedszkolaka. Możesz go zaplątać między meblami w domu (krzesła, stoły) albo między dwoma drzewami w ogrodzie.
 2. Ułóż sznurek tak, by wyznaczał drogę do pokonania. Na trasie mogą znajdować się też różne przeszkody, które maluch ma np. przeskoczyć, podnieść, przenieść.
 3. Gra w szczura - zabawa, która najlepiej się sprawdza, gdy masz pod opieką kilkoro dzieci. Przedszkolaki ustawiają się w koło, a osoba ze sznurkiem staje w środku. Osoba w środku trzyma za jeden koniec liny nisko nad ziemią i kręci się w kółko, rozkręcając linę. Zadaniem dzieci jest przeskoczyć nad końcówką liny.

 

Może zainteresuje Cię też: Zabawy z dzieckiem dla rodziców zapracowanych, zmęczonych, zabieganych

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi