„W karnawale same bale” - scenariusz zajęć dla 4-5-latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Cele ogólne:
- utrwalenie wprowadzonych wcześniej pojęć (m.in. karnawał, serpentyna itd.),
- kształcenie umiejętności reagowania umownym gestem i ruchem na muzykę,
- rozwijanie poczucia rytmu,
- doskonalenie umiejętności wokalnych,
- doskonalenie percepcji słuchowej,
- rozwijanie zdolności plastycznych,
- tworzenie atmosfery zabawy, radości.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wie, co to jest karnawał i co się z nim kojarzy,
- dokonuje analizy sylabowej wyrazów, przelicza sylaby w wyrazie,
- rozwiązuje zagadki słowne związane z tematyką zajęć,
- odczytuje globalnie napisy: bal, balony, taniec, muzyka, maska, korona, karnawał, serpentyny, stroje,
- wykonuje układ ruchowy do piosenki,
- prawidłowo reaguje na umówione sygnały w zabawie,
- wykonuje pracę plastyczną na zadany temat.
Metody:
- burza mózgów,
- słowna: opis, rozmowa,
- oglądowa,
- czynna - zadania stawiane do wykonania, m.in. praca plastyczna.
Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna
Pomoce deydaktyczne: CD (piosenka „Podajmy sobie ręce”, „Zapraszamy do poleczki”), ilustracje (w galerii zdjęć), kartoniki z napisami, rekwizyty: balon, maska, korona, różdżka, serpentyna; białe kartki, kredki, flamastry, kolorowe papierowe koła, klej, kolorowy papier, nożyczki, brokat.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci - zabawa integracyjna „Ramię przy ramieniu” - dzieci stoją w kole, blisko siebie, ilustrując ruchem treść wyliczanki:
Stoimy ramię przy ramieniu.
Możemy być wielcy w okamgnieniu.
Możemy być też całkiem mali,
ale nigdy nie będziemy sami!
Dzieci witają się wzajemnie, podając sobie ręce.
2. Rozmowa kierowana przez nauczyciela: „Co to jest karnawał? Z czym się kojarzy?” (burza mózgów).
3. Umieszczenie na tablicy ilustracji - skojarzeń z pojęciem karnawał (ilustracje w galerii zdjęć).
4. Wspólne z nauczycielem odczytywanie globalne napisów na ilustracjach (karnawał, bal, balony, serpentyny, maska, taniec, muzyka, stroje).
5. Nauczyciel prosi wybrane dzieci o dopasowanie napisów na kartonikach do napisów na ilustracjach.
6. Dokonywanie przez dzieci analizy sylabowej wyrazów umieszczonych na ilustracjach, przeliczanie sylab.
*5 - latki: określanie 1. głoski i litery w podanych wyrazach; wskazywanie wyrazów zaczynających sie na literę "b" (zapoznanie z obrazem graficznym na wcześniejszych zajęciach).
7. Nauczyciel dokonuje analizy głoskowej wyrazów z tablicy - dzieci syntezy (trudniejsze wyrazy odgadują 5-latki).
8. Zabawa ruchowa „Rozruszanka”. Nauczyciel pyta, czy wszystkie dzieci zabrały ze sobą do zabawy:
- ręce? dzieci machają rączkami
- nogi? tupią nogami
- głowy? potrząsają głowami
- bioderka? kręcą biodrami
9. Taniec w parach „Podajmy sobie ręce”(dodatkowo, jeśli dzieci chcą: „Zapraszamy do poleczki”):
Podajmy sobie ręce
i zróbmy kółka dwa.
I brzuszek do brzuszka
i buzia do buzi
tak do białego dnia.
Więc bawmy się, więc bawmy się.
Zabawa nas nic nie kosztuje.
Masz dłonie dwie, więc klaśnij w nie,
zabawa niechaj trwa.
10. Praca plastyczna: „Serpentyny i baloniki”.
Nauczyciel pokazuje gotową własną pracę, a następnie wyjaśnia i demonstruje, jak należy ją wykonać (rysowanie serpentyn, naklejanie kolorowych kółek, posypywanie kartki brokatem; 5 - latki: samodzielnie obrysowują szablony kół i wycinają je).
11. Zakończenie zajęć, sprawdzenie, czy zamierzone cele zostały osiągnięte:
Nauczyciel zadaje zagadki:
Najbardziej znany jest sylwestrowy,
może być także karnawałowy.
Zawsze wesoły i roztańczony,
kopciuszek był nim zachwycony. BAL