W krainie dźwięków - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 6-latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Temat kompleksowy „Jesienna muzyka”.
Komentarze (0)
Cele
- rozbudzanie ciekawości otaczającego świata oraz nauczenie dzieci wyciągania wniosków z doświadczeń i eksperymentów
- wyrabianie umiejętności aktywnego słuchania muzyki oraz grania na instrumentach perkusyjnych
- rozwijanie poczucia rytmu, wrażliwości na zmiany tempa i dynamiki
- ćwiczenie percepcji i koncentracji uwagi;
- doskonalenie umiejętności formułowania wypowiedzi na temat jesiennej pogody
- rozwijanie koordynacji ruchowej i orientacji w przestrzeni
- rozwijanie zdolności manualnych
Metody
- Czynna „Metoda aktywnego słuchania muzyki” wg metody B. Strauss
- Słowna – rozmowa, wyjaśnianie, oglądowa: pokaz doświadczeń
Formy
- praca z grupą
- w zespołach
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- materiały do doświadczeń: balon, naczynie, ryż, kieliszki, instrumenty perkusyjne, instrumenty niekonwencjonalne: kubeczki, utwory „Polka triach- trasch”, „Polka Italiano”, ilustracje instrumentów, materiały plastyczne
Przebieg zajęć
1. Taniec integracyjny przy utworze „Polka Italiano” (wg metody B. Strauss)
2. Rozmowa na temat: czym jest dźwięk?
Rozwiązanie zagadki: „może być przyjemny lub nieprzyjemny, wysoki lub niski, naturalny- czyli wydawany np. przez zwierzęta, zjawiska atmosferyczne lub sztuczny np. gra na instrumentach,radio itd. Dzieci dowiadują się, że dźwięki to fale rozchodzące się w powietrzu, wodzie
3. Czy można zobaczyć dźwięk?
Zaprezentowanie doświadczeń:
- drganie drobnych elementów na membranie z balona, pod wpływem dźwięku,
- granie na kieliszkach z wodą,
- drgania folii przy głośniku magnetofonowym
Dzieci wypowiadają się na temat własnych spostrzeżeń, zauważają związek ilości wody w kieliszku z wysokością dźwięku, doświadczają istnienie fali dźwiękowej.
4. Jakie dźwięki może wydawać człowiek?
Dzieci wydobywają różne dźwięki (klaszcząc, tupiąc, śpiewając, mrucząc, pstrykając palcami itd.).
5. W jaki sposób dźwięk wydobywa się z instrumentów (bębenek, trójkąt, flet, rurka, kastaniety, grzebień)
- oglądanie instrumentów, omawianie sposobu wydobywania się dźwięków
- przeliczanie uderzeń na instrumentach
- odtwarzanie podanego rytmu – wyklaskiwanie
6. Słuchanie bajki „W krainie dźwięków”:
- Dawno, dawno temu, w Zaczarowanej Krainie mieszkali dziewczynka i chłopiec.
- Ona miała na imię Małgosia, a on Jaś.
- W krainie tej wszędzie rozbrzmiewały dźwięki muzyki, po niebie tańczyły kolorowe nutki,
- a wszystkie domy były zamykane i otwierane przy pomocy wiolinowych kluczy.
- Dorośli w tej krainie całymi dniami grali na instrumentach i śpiewali, a dzieci całymi dniami słuchały muzyki i tańczyły. Wszyscy byli bardzo szczęśliwi.
- Pewnego dnia do krainy przybył Czarodziej. Był zły i zazdrosny, ze wszyscy dobrze się tu bawią i potrafią grać na instrumentach. Ponieważ sam nie potrafił na niczym grać,- ukradł wszystkie instrumenty z Zaczarowanej Krainy. W ciągu kilku minut zrobiło się smutno i cicho. Żaden instrument nie zadźwięczał, nikt nie miał ochoty tańczyć ani śpiewać. Wszyscy chodzili pochmurni, źli i smutni. Małgosia i Jaś wyruszyli do Czarodzieja i zaproponowali, że nauczą go grać w zamian za zwrot instrumentów. Czarodziej pokazał dzieciom tajemniczy zapis i obiecał, że gdy pomogą go odczytać - odda im instrumenty.
- przetwarzanie zapisu graficznego na dźwięki, z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych – dzieci dzielą się na 4 grupy, wybierają instrumenty
- zagranie do utworu „Polka trisch- trasch” (wg metody B. Strauss)
7. Praca plastyczna – ozdabianie kubeczków (instrumentów), założenie gumki recepturki.
8. Ewaluacja zajęć – rysowanie buźki uśmiechniętej bądź smutnej.
Autor: Jolanta Zygarłowska