„W krainie tańca”: scenariusz zajęć tanecznych dla 5 i 6-latków

„W krainie tańca”: scenariusz zajęć tanecznych dla 5 i 6-latków
3.3
3 oceny
Oceń

Cel główny: utrwalenie poznanych układów tanecznych.

Cele szczegółowe:

- rozwija umiejętności ilustrowania ruchem piosenki,
- usprawnia koordynację ruchową,
- kształtuje płynności ruchu,
- potrafi zapanować nad własnym ciałem.

Metoda:
- podająca: pokaz prawidłowych kroków tanecznych,
- praktyczna: samodzielny taniec dzieci.
 
Formy: indywidualna, grupowa.

 

Pomoce dydaktyczne: nagrania piosenek, kolorowe chusty, pompony, szarfy do tańca, hula hop, misie.

 

I. ROZGRZEWKA


1. Powitanie przy piosence "Hej Witam Was" (kolorowe chusty).

 

Dzieci maszerują po obwodzie koła, wykonując następujące czynności:

- marsz,
- rozkładanie rąk,
- wskazywanie ręką raz na prawo raz na lewo,
- obrót w miejscu machając chustami uniesionymi w górze,
- obrót w miejscu machając rękami u dołu,
- marsz po obwodzie koło - robienie młynków na boki z użyciem chust.

2. Zabawa ruchowo - naśladowcza „Kolorowa stonoga”.

Dzieci tworzą dwa rzędy (stonogi) maszerując po sali, wystawiając nogi na boki. Na refrenie: bieg w miejscu, podskoki, tupanie, podskoki. (Powtarzamy układ 3 razy).

II. CZĘŚĆ GŁÓWNA

1. Taniec „Lego”.

 

Dzieci stoją w rozsypce zwrócone twarzami w jednym kierunku. W ręku trzymają kolorowe szarfy do tańca. Bieg w miejscu z wymachem rąk w górę i w dół. Młynek najpierw po jednej, potem po drugiej stronie. Ręka jedna wyprostowana na bok, druga ugięta przy klatce piersiowej - i na przemian jedną prostuje, drugą ugina i wyskok w górę. Robienie dużych kół przed sobą. Powtórzenie układu, na sam koniec kucamy wszyscy.

2. Układ taneczny "Misie" do zmiksowanych utworów muzycznych. "Miś uszatek", "Hafanana", "Mały miś" - Tulinki, "Uptown Funk".

Taniec z misiem, machanie jedną ręką, potem drugą. Machanie misiem przed sobą. Tulenie misia raz z jednej, raz z drugiej strony z nogą uniesioną. Obrót wokół siebie z misiem uniesionym w górze. Koło misiem przed sobą - kucanie - wstanie - kiwanie misiem przed sobą - powtarzamy te ruchy.

Naśladowanie ruchów robota, granie na gitarze, kroki na bok - i powrót / powtarzamy . Kroki do przodu, powrót skokiem w tył - powtarzamy 3x. Koło rękami i obrót - ręka góra dół i potem zmiana ręki.

Rzędami. I rząd: miś w przód, bieg w miejscu i kucanie. I tak samo kolejne rzędy, aż wszystkie będą kucały. Do góry nożyce, miś zostaje na dywanie - klaskanie nad głową . Gra na gitarze przód tył,
ręce w górę i ruszanie biodrami z rękami na ramionach, przysiady - bieg w miejscu, potem dookoła i podskok. Tupanie raz jedną, potem drugą nogą. Przejście do przodu - powrót. Przejście na prawo - powrót. Przejście na lewo - powrót . Podskok i kucanie.

3. Zabawa „Różowa Pantera”.

 

Dzieci trzymają chustę oburącz przed sobą tak, aby zasłaniała twarz i poruszają się w rytm muzyki skradając się jak różowa pantera. W dalszej części machają chustkami w rytm muzyki.

 

4. Taniec z kołami hula-hop do muzyki W. A. Mozarta. „Marsz turecki”.

 

Koła hula- hop dzieci trzymają przed sobą, rytmicznie wymachują raz w prawo, raz w lewo. Podchodzą trzy kroki do przodu, trzy razy tupią, trzy kroki do tyłu. Dzieci kładą koła, wskakują do środka koła i wyskakują powtarzając tę czynność kilka razy. W końcowej części maszerują jedno za drugim z kołami uniesionymi do góry.

5. Układ taneczny do utworu „The Holiday” - taniec z pomponami.

 Dzieci ustawione w szachownicy. Podskoki w miejscu z machaniem rąk. Wymachy jednej ręki do góry - zmiana rąk. Wyrzuty pomponów do góry raz na lewo, raz na prawo. Skoki z pomponami u dołu raz na prawo, raz na lewą nogę. Uginanie rąk raz do środka, raz na zewnątrz.

Twoje uwagi i pomysły

Tagi