W mlecznej krainie - scenariusz zajęć w grupach 3 i 4-latków
Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

4.0
1 ocena
Komentarze (0)
Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego: 1.2; 3.4; 4.2; 5.4; 13.1
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
- w zrozumiały sposób mówi o swoich potrzebach i decyzjach;
- grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
- dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia;
- liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
- uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach.
Cel ogólny:
- Utrwalenie poznanych wiadomości na temat walorów mleka i jego przetworów.
- Kształcenie prawidłowych nawyków żywieniowych.
Cele szczegółowe – dziecko:
- utrwala poznane wiadomości na temat mleka i jego przetworów,
- wykonuje zadania zgodnie z instrukcją nauczyciela,
- czerpie radość z uczestnictwa w zabawach.
Metody pracy:
- Słowne: rozmowa
- Czynne: stawianie dz. zadań do wykonania
Formy pracy:
- indywidualna, zbiorowa,
Środki dydaktyczne:
- pytania do quizu, płyta CD z piosenką „Jedzie pociąg z daleka”, papierowa sylweta lokomotywy, pięć wagoników z symbolami stacji, zagadki o mleku ilustracje do nich, kartoniki z mlekiem, jogurty, sylwety krów i łat, kostka matematyczna, tacki, mleko w kartonikach dla każdego uczestnika, słomki, kubki, wyspy gimnastyczne, tekst wymyślony przez nauczyciela, duże sylwety zwierząt dających mleko, kącik z produktami mlecznymi.
Przebieg zajęć
1. Zabawa integracyjna na powitanie „Uśmiechy” – wszyscy stają w dużym kole i następuje powitanie przy muzyce.
Witanie się mimiką twarzy:
Uśmiech jak słońce do ciebie ślę,
jeśli mnie lubisz uśmiechnij się.
2. Wsiadamy do pociągu – zabawa przy piosence „Jedzie pociąg…”. Dzieci wyruszają pociągiem na wycieczkę do „Mlecznej krainy”. Papierowa sylweta lokomotywy z pięcioma wagonami leży na podłodze w centralnym miejscu. Na każdym wagonie naklejony jest symbol stacji, do której będziemy podróżować. Natomiast każda stacja ma swoją nazwę i zadania do wykonania. W różnych miejscach sali leżą rozłożone charakterystyczne elementy dla poszczególnych miejscowości, do których podróżujemy śpiewając piosenkę „Jedzie pociąg”.
I STACJA – „Mleczne zagadkowo”
Dzieci wspólnie z nauczycielkami śpiewają piosenkę, którą słyszą z płyty, poruszając się w jej rytm. Dojechaliśmy do stacji „Mleczne zagadkowo”, dzieci oznajmiają to gwizdkiem – naśladując zawiadowcę stacji. Zadanie do wykonania dla dzieci: rozwiązać zagadki i wskazać odpowiednią ilustrację będącą jej rozwiązaniem.
* Dobre ma zwyczaje,
Mleko ludziom daje. (KROWA)
* Zwykle bywa w sklepie,
w kostkach sprzedawane.
Będzie nim pieczywo
w mig posmarowane. (MASŁO)
* Jest dziurawy, lecz tych dziurek
nigdy nie łatamy.
My kroimy go w plasterki
i z chlebem zjadamy. (SER)
* Jest białe i pyszne,
Krówka nam je daje,
Pij je już od rana
Zdrowy wtedy będziesz. (MLEKO)
Wyruszamy w dalszą podróż, dzieci dają sygnał gwizdkami.
II STACJA – Mleczni detektywi
Śpiewając piosenkę „Jedzie pociąg” dojeżdżamy do stacji „Mleczni detektywi”, gdzie zadaniem dzieci jest znaleźć w określonym czasie ukryte w sali jogurty. Sygnał gwizdka świadczy o zakończonej zabawie na tej stacji i odjazd pociągu do następnej ze śpiewem.
III STACJA – Mleczni matematycy