„W przestrzeni kosmicznej” - scenariusz zajęć otwartych

„W przestrzeni kosmicznej” - scenariusz zajęć otwartych
4.0
1 ocena
Oceń

Cele ogólne:

 

  • Wzbogacenie wiadomości na temat przestrzeni kosmicznej.
  • Wzbogacenie dziecięcego słownika o pojęcia związane z kosmosem.
  • Rozwijanie umiejętności matematycznych.
  • Wdrażanie dzieci do zgodnego współdziałania.


Cele operacyjne:

Dziecko:

 

  • zna podstawowe pojęcia takie jak: planety, układ słoneczny, kosmos, kosmonauta
  • rozwiązuje zagadki
  • potrafi odtworzyć układ słoneczny - wie, że słońce znajduje się w centrum
  • układa rakietę z figur geometrycznych
  • klasyfikuje planety ze względu na kolor i wielkość
  • zna pojęcie "para"
  • zgodnie współdziała w grupie


Formy pracy:

 

  • z całą grupą
  • w małych zespołach
  • indywidualna


Metody pracy:

 

  • słowne
  • czynne
  • aktywizujące


Środki dydaktyczne: zagadki, szarfy, obręcze, nagrania muzyczne, karty pracy, kolorowe figury geometryczne, koła różnej wielkości i koloru, kolorowe elementy układu słonecznego.

 

 

Przebieg zajęć:

 

1. Rozpoczęcie zajęć z wykorzystaniem rymowanki „Klasnę w ręce”:

 

Klasnę w ręce
I nic więcej.
Wznoszę nogę nad podłogę,
Potem drugą wznoszę nogę.
Mały wydech, potem wdech
Witam ciebie cześć, cześć, cześć!
Prawą nogą wypad w przód
i rączkami zawiąż but.
Powrót, przysiad, dwa podskoki,
W miejscu bieg i skłon głęboki,
Wymach rączek w tył, do przodu
I rannego nie czuć chłodu.

 

2. Wprowadzenie do tematu - rozwiązywanie zagadek:


Swymi promieniami
Ziemię ogrzewa.
Znają ją dobrze
ludzie i drzewa.
/słońce/

Mrugają, mrugają,
choć oczek nie mają.
Widać je na niebie,
gdy czas spać na Ciebie.
/gwiazdy/

 

Co to za okrągła planeta,
na której bez wody,
tlenu i słońca
nie byłoby życia.
/ziemia/

 

Kiedy nocą słońca,
nie ma już na niebie,
świeci całym sobą,
lub kawałkiem siebie.
/księżyc/

 

Co to jest za przestrzeń
między Ziemią, księżycem,
planetami oraz między gwiazdami?
/kosmos/

3. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Słońce i Planety”:
Dzieci dostają szarfy i przekładają je przez jedno ramię i głowę. Żółte szarfy oznaczają słońce, pozostałe to planety. Gdy muzyka gra, dzieci spacerują po sali. Na przerwę w muzyce dzieci z żółtymi szarfami tworzą wewnętrzne koło, a dzieci-planety tworząc koło zewnętrzne, spacerują po obwodzie do rytmu wygrywanego przez nauczyciela.


4. Układane rakiet z figur geometrycznych według podanego wzoru.


5. Zabawa ruchowa „Start rakiety”.


6. Zabawa „Planety”:

 

  • dobieranie par "mała - duża" planeta w tym samym kolorze;
  • klasyfikowanie planet wg kolorów;
  • klasyfikowanie planet wg wielkości;


7. Masażyk relaksacyjny.


Była sobie mleczna droga
Pełna wielu błyszczących gwiazd.
Na jednej z planet
Ufoludek mieszka
Co chude nóżki ma
Ma duże zielone uszy
I szyję długą ma.
Dwa okrągłe brzuszki
I śmieje się ha, ha, ha.


8. Ewaluacja i zakończenie zajęć.

 

 

Autor: Karolina Chort

Twoje uwagi i pomysły

Tagi