W teatrze - scenariusz zajęć dla dzieci w przedszkolu

ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE
Temat kompleksowy: W teatrze.
Temat zajęcia: Rozmowa na temat ochrony leśnego środowiska na podstawie teatrzyku „Ekologiczne przygody w stumilowym lesie” - zabawa w teatr metodą symulacji.
Cele ogólne:
- kształtowanie nawyków właściwego zachowania się w teatrze
- rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska leśnego
- budowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne
Cele operacyjne:
- wymienia zasady zachowania się w teatrze: zwroty grzecznościowe, kulturalne zachowanie;
- naśladuje rzeczywistość związaną z pójściem do teatru w celu zdobycia doświadczeń zbliżonych do realnych: kupowanie biletu, zajmowanie wyznaczonych miejsc na widowni;
- kulturalnie zachowuje się podczas przedstawienia;
- rozmawia nt. przedstawienia i ocenia postępowanie bohatera;
- wyjaśnia korzyści z lasu dla człowieka oraz o szkodliwej dla lasu działalności człowieka;
- ocenia emocje zwierząt;
- wyjaśnia, w jaki sposób nie należy zachowywać się w stosunku do roślin i zwierząt;
- maszeruje po obwodzie koła w rytm piosenki;
- na sygnał zbiera odpady do worka;
- odczytuje znaczenie symboli i umieszcza je w „Kodeksie grupowym”.
1. Forma pracy:
◦ Indywidualna
◦ Zespołowa
2. Metody pracy:
◦ metody czynne: zadań stawianych dziecku, kierowania działalnością dz., naśladowcza
◦ metody oglądowe: obserwacja i pokaz
◦ metody słowne: rozmowa, objaśnienia i instrukcje
◦ metodą symulacji
4. Przebieg zajęcia:
- Powitanie piosenką pt. „Jesteśmy w komplecie”
Dzieci śpiewają piosenkę i wykonują do niej ruchy.
Śpiewa piosenkę, prezentuje ruchy.
- wykonuje ruchy do piosenki
- Zabawa w teatr metodą symulacji.
Dzieci wymieniają zasady zachowania się w teatrze. Zakupują bilety w kasie. Zajmują wyznaczone miejsca na widowni.
Nauczyciel wyjaśnia zasady zabawy symulującej wycieczkę do teatru.
- rekwizyty teatralne
- teatrzyk
- kukiełki
-papierowe bilety
- wymienia zasady zachowania się w teatrze: zwroty grzecznościowe, kulturalne zachowanie
- naśladuje rzeczywistość związaną z pójściem do teatru w celu zdobycia doświadczeń zbliżonych do realnych: kupowanie biletu, zajmowanie wyznaczonych miejsc na widowni
- Przedstawienie kukiełkowe „Ekologiczne przygody w stumilowym lesie ”
Oglądają przedstawienie kukiełkowe pt. „Ekologiczne przygody w stumilowym lesie ”.
Nauczyciel prezentuje przedstawienie kukiełkowe.
- kukiełki
- kulturalnie zachowuje się podczas przedstawienia
- Rozmowa na temat dbania o środowisko na podstawie teatrzyku pt. „Ekologiczne przygody w stumilowym lesie”.
Dzieci odpowiadają na pytania dotyczące przedstawienia i oceniają postepowanie bohatera. Dyskutują dlaczego nie należy zaśmiecać lasów.
Nauczyciel rozmawia z dziećmi nt. jakie korzyści mamy z lasu? – świeże powietrze, cisza, spokój, drewno, pożywienie.. Następnie zadaje pytania do przedstawienia.
Uzupełnia wypowiedzi dzieci na temat wpływu zaśmiecania lasów na środowisko.
- rozmawia nt. przedstawienia i ocenia postępowanie bohatera
- wyjaśnia korzyści z lasu dla człowieka oraz o szkodliwej dla lasu działalności człowieka
- Oglądanie prezentacji na tablicy multimedialnej nt. „Co czują zwierzęta ?”- ocenianie emocji zwierząt
Dzieci i oceniają czy zwierzę czuje pozytywne czy negatywne emocje (stają w odpowiednim miejscu w sali)- po 3 przykłady dla starszych i młodszych dzieci.
Nauczyciel prezentuje ilustracje. Inicjuje dyskusję.
- ilustracje przedstawiające zwierzęta
- ocenia emocje zwierząt