W wiejskiej zagrodzie - scenariusz zajęć świetlicowych
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Czas:
- 45 minut
CELE OGÓLNE:
- Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt mieszkających w gospodarstwie;
- Rozumienie przeczytanego tekstu ( wierszyk o zwierzętach);
- Przełamanie barier wstydu;
- Tworzenie radosnej atmosfery w grupie.
CELE SZCZEGÓŁOWE. Uczeń powinien:
- Potrafić integrować się z grupą;
- Potrafić wysłuchać wiersz;
- Znać zwierzęta mieszkające w zagrodzie wiejskiej;
- Umieć opisać sylwetki zwierząt;
- Rozumieć treść zagadek.
FORMY PRACY:
- indywidualna
- grupowa
METODY PRACY:
- słowna
- plastyczna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- kredki, sylwetki zwierząt (dla zerówki), kartki papieru
PRZEBIEG
1. Przeczytanie dzieciom wierszyka o zwierzętach mieszkających w gospodarstwie:
W chlewiku mieszka świnka, co ryjkiem trąca drzwi
Ja mówię jej dzień dobry, a ona kwi, kwi, kwi
N podwórku szczeniak mały, podnosi wielki gwałt
ja mówię mu dzień dobry, a on hau, hau, hau
Na łące stoi krówka, śniadanie właśnie je tu
ja mówię jej dzień dobry, a ona mu, mu, mu
W kurniku są kokoszki, co jajek mają sto
ja mówię im dzień dobry, a one ko, ko, ko,
A w stajni stoi koń, co piękną grzywę ma
ja mówię mu dzień dobry, a on iha, iha, iha
Jest także stary kogut, co ma dużo wdzięku i szyku
ja mówię mu dzień dobry, a on kukuryku.
A po każdym zwrocie: ja mówię mu dzień dobry, a on (…) tu dzieci naśladują głos zwierzęcia, o którym mowa w danej zwrotce.
2. Rozmowa na temat usłyszanego wiersza:
- Jakie zwierzęta w nim występują?
- Jakie znają zwierzęta żyjące na wsi, o których nie było mowy w wierszyku?
- Jak wyglądają zwierzęta z wiersza?
3. Rozwiązywanie zagadek:
- Co to jest? Co dzień mówię jej dzień dobry, a ona na to kwi kwi? (świnia)
- Biało-czarna, mieszka w oborze, mleko nam daje rano lub wieczorem. (krowa)
- Za kości rzucone dziękuje ogonem. (pies)
- Śpi na grzędzie, po podwórku grzebie pazurkami wszędzie. (kura)
- Ma długie uszy, futerko puszyste, ze smakiem schrupie sałaty listek. (królik)
- W każdej wsi jest taki budzik, co wszystkich, co dzień budzi. (kogut)
- Zawsze blisko krowy i ogonem miele, każdy przecież odgadnie, bo to jest… (cielę)
- Dzięki niej na zimę masz czapkę i szalik. Gdy w góry pojedziesz ujrzysz ją na hali. (owca)
- Maleńkie puszyste, gdy wrona je spłoszy szybko się ukryją pod skrzydła kokoszy. (kurczęta)
4. Dzieci udają zwierzęta wiejskie. Biegają po całej sali i prowadzący mówi: teraz jesteśmy kotkami, miauczymy jak one, łasimy się jak one, itd. i dzieci udają koty. Następnie prowadzący wymienia nazwę innego zwierzęcia i dzieci próbują je naśladować. Proponowane zwierzęta to: kura, kot, królik, koń, pies.
5. Ćwiczenia ruchowe, głownie palców: żaróweczki, klaskanie, zaciskanie pięści, itp.
6. Zajęcia plastyczne. Dzieci rysują zwierzątko wybrane przez siebie.
7. Omówienie prac i wywieszenie rysunków na gazetce.
8. Zakończenie zajęć, podziękowanie za wspólną zabawę.
Opracowanie: Emilia Kałuska