„W zieleni łąka majowa...” - zabawy słowem
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Cel główny:
Rozumienie poleceń wydawanych przez osobę dorosłą i rówieśnika.
Cele szczegółowe:
- oddziaływanie w przestrzeni słuchowo-wzrokowo-ruchowej, którego celem jest stymulacja sprawności językowej,
- usprawnianie funkcji językowych w zakresie wypowiedzi zdaniami,
- kształtowanie syntezy i analizy wyrazów,
- rozwijanie logicznego myślenia i wyobraźni,
- utrwalanie właściwego toru oddechowego,
- utrwalanie wymowy głosek szeregu szumiącego,
- usprawnianie funkcji mózgowych poprzez przekraczanie osi leniwej ósemki,
- wdrażanie dzieci do zespołowego wykonywania zadań,
- propagowanie ekologicznego trybu życia.
Metody:
- słuchowa, wzrokowa
- ruchowa (KE).
Pomoce: przestrzenne, papierowe krzewy, rzeczka z folii bąbelkowej, papierowe ryby i ptaki, krzesło - tron wykonane z materiału, karton, papierowa korona (na niej kwiaty i ptaki), płyta z muzyką ptaków, patyki z kokardą, rysunek leniwej ósemki z KE (rzeka), nożyczki, kolorowe paski papieru, kamyki, wędki z patyczków, rybki, zagadki.
Przebieg zajęć:
Dzieci wchodzą do sali. Słychać głosy ptaków. W sali rozłożone rekwizyty z papieru przedstawiające magiczną łąkę majową. Są tu wykonane uprzednio przez dzieci: krzewy, rzeczka , kwiaty, ryby. Pod oknem stoi tron dla Eko-Króla.
1. Zabawa słuchowo-ruchowa - Polecenia.
Dzieci stoją w grupie. Nauczyciel wypowiada zdania określające, w którym miejscu kto ma usiąść:
- Hela usiądź przy rzeczce.
- Maksiu przeskocz przez rzekę i usiądź na drugiej stronie.
Prowadzący śpiewa tekst piosenki, zadaje pytania:
a) Płynie, wije się rzeczka, jak błyszcząca wstążeczka.
b) Co płynie?
Do czego jest podobna rzeczka?
Czy jakieś słowa się tu rymują( rzeczka-wstążeczka)
c) Rym określa, że dwa słowa są do siebie podobne.
d) Teraz podnieście kamyczki z rzeki i połóżcie obok siebie.
Wyklaszczcie na sylaby słowo rzeczka, wstążeczka.
e) Hela, zobacz kto schował się pod kamieniem. (żaba)
Maksiu podnieś krzak, kto tam ma domek. (świerszcz)
Kto potrafi ułożyć, tyle kamyków, ile słyszy głosek w wyrazie ?
żaba, świerszcz
Co wiecie o tych zwierzętach? Opowiedzcie mi.
Rozdaję pasek, to jest jakby zdanie. Potnijcie go na tyle części, ile słyszycie słów, wyrazów i ułóżcie przed sobą.
f) Proszę wstańcie i zobaczcie z czego zrobione są pałeczki rosnące na brzegu (patyki z kokardą).
Nauczyciel wiesza plansze z leniwą ósemką i wspólnie z dziećmi naśladuje ruchem jej kształt nucąc słowa piosenki „Rzeczka”.
g) Teraz usiądźcie na tratwie na środku rzeki. Są tu 2 torby i coś w środku (wędki). Kto złowi rybę? (pod rybą umieszczony tekst z zagadką.)
1. Jakie zwierze z bajek ma takie zwyczaje, że chce połknąć wnuczkę, więc babcie udaje?
Wilk
2. W dziupli swej na drzewie, gdy nikt o tym nie wie, orzechów zapasy zbiera na złe czasy.
Wiewiórka
3. Jestem zwierzątko nieduże, mam ostre kolce na skórze.
Jeż
4. Ma długi ogonek, oczy jak paciorki. Gdy kota zobaczy ucieka do norki.
Mysz
Kto odgadnie zagadkę?
Siada na tronie, ubiera koronę i czeka na 2 dziecko.
Nauczyciel wypowiada słowa i prosi dzieci, by podskoczyły tyle razy ile słyszą wyrazów w zdaniu.
Na wiosennej łące kicają zające.
Biedroneczki są w kropeczki.
h) Prowadzący zajęcia dziękuje dzieciom za wspólną zabawę i przypomina, że opowiadając należy mówić zdaniami, które składają się ze słów. Król schował coś pod swoim tronem. Zobaczcie co to? (kolorowanki).
Autor: mgr Ewa Trzeszan