Wady postawy a używanie smartfonów przez dzieci. Syndrom SMS-owej szyi

Wady postawy a używanie smartfonów przez dzieci. Syndrom SMS-owej szyi
Drukuj Skomentuj

Pozwalasz dziecku używać smartfona? Okazuje się, że nauka właściwego korzystania z sieci nie wystarczy. Niewłaściwe używanie smartfonów może powodować... wady postawy. Przeczytaj, czym jest syndrom SMS-owej szyi i jaki ma związek używanie smartfonów przez dzieci z wadami postawy.

Niewłaściwe używanie technologii


W kontekście używania technologii przez przedszkolaków, najczęściej bierze się pod uwagę wpływ urządzeń na zdolności poznawcze dzieci, ich rozwój emocjonalny i społeczny. Przeczytasz o tym w naszych artykułach:

Szkodliwy wpływ nowych technologii na rozwój dzieci poniżej drugiego roku życia
Czy dzieci w wieku przedszkolnym powinny używać nowych technologii?

To, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, to nauka prawidłowej postawy w czasie używania urządzeń technologicznych. Wydaje się absurdalne? Okazuje się, że tzw. syndrom SMS-owej szyi urósł do rangi problemu społecznego. I choć widok człowieka pochylonego nad smartfonem jest na porządku dziennym, taka postawa ma bardzo szkodliwy wpływ na jego układ mięśniowo-szkieletowy.

 

Syndrom SMS-owej szyi - co to jest?


Syndrom SMS-owej szyi występuje u osób, które często pochylają głowę do dołu, obciążając w ten sposób kręgosłup. Głowa przeciętnego człowieka dorosłego waży ok. 5,5 kg. W pozycji pionowej nie stanowi obciążenia dla kręgosłupa. Co się dzieje, gdy ją za bardzo pochylamy? Wraz ze zwiększeniem nachylenia głowy, zmienia się siła z jaką nasza głowa ciąży na kręgosłup:

Pochylenie o 15 stopni - 12 kg
Pochylenie o 60 stopni - 57 kg!


Utrzymywanie głowy w takiej pozycji przez dłuższy okres czasu może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Objawami syndromu SMS-owej szyi są:

 

 • bóle ramion,
 • bóle głowy,
 • drętwienia rąk,
 • uczucie mrowienia i kłucia w okolicy szyi, ramion i między łopatkami,
 • sztywność mięśni,
 • ból przy ruchach szyją.


Pamiętaj: długotrwałe utrzymywanie takiej pozycji może powodować nawet zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego. I choć Twoje dziecko nie odczuje tych dolegliwości teraz, mogą się one odbić na jego zdrowiu w przyszłości. O prawidłową postawę ciała należy dbać przez całe życie. Na wady postawy w dorosłym życiu ogromny wpływ ma niewłaściwe zachowanie w dzieciństwie.

 

Nie garb się - również przy smartfonie!


Często powtarzamy dziecku, żeby się nie garbić przy stole, przy biurku, na spacerze. Jednak mało kto zwraca uwagę na dziecko czy nastolatka, które pochyla głowę nad smartfonem.

Wydaje się, że kilkulatki nie spędzają tak dużo czasu przy smartfonach - pamiętaj jednak, że nawyki wyrobione w dzieciństwie będą miały wpływ na zachowania dziecka w przyszłości. I choć syndrom ma nazwę od SMS-owania, inne czynności wykonywane przez przedszkolaka (oglądanie bajek na smartfonie, granie na tablecie) również mogą go wywołać.

Ucz swojego malucha, by przy używaniu urządzeń technologicznych:

 

 • nie pochylał nadmiernie szyi,
 • robił przerwy w używaniu technologii.

 

Wady postawy - nie tylko od “garbienia się”


Powody wad postaw mogą być różne. Jednak najczęstsze to:

 

 • siedzący tryb życia, prowadzący często też do nadwagi,
 • nieprzystosowanie miejsc do nauki, a przez to wykonywanie pracy (czytanie, pisanie, rysowanie) w szkodliwych pozycjach,
 • nieuzasadnione zabranianie dziecku aktywności fizycznych (w tym w szkole: zwalnianie go z lekcji WF-u).


Dziecko kilkuletnie ma dużą potrzebę ruchu - daj mu się wyszaleć! Organizuj spacery, rajdy rowerowe i wyjścia na basen dla całej rodziny. Dziecko, które wychowuje się w rodzinie aktywnej fizycznie, w przyszłości prawdopodobnie samo będzie kontynuować zdrowy tryb życia.

 

Może zainteresuje Cię też: Kiedy przedszkolak ma nadwagę

 

Zwróć uwagę na siebie


Informacje o syndromie SMS-owej szyi zostały przygotowane na podstawie artykułu Syndrom SMS-owej szyi. Co to takiego i dlaczego nie jest to kolejna wymyślona dolegliwość?, zamieszczonego na www.socialpress.pl. Według informacji zawartych w tekście, ze zwyrodnieniem kręgosłupa boryka się coraz więcej 30-40-latków.

Nie tylko więc dzieci i nastolatkowie utrzymują nieprawidłową pozycję przy korzystaniu ze smartfonów. Zwróć uwagę na siebie - zadbaj o swoje zdrowie!

 

 

Na podstawie:
https://socialpress.pl/2019/03/syndrom-sms-owej-szyi-co-to-takiego-i-dlaczego-nie-jest-to-kolejna-wymyslona-dolegliwosc

 

 

Sprawdź też:

Fit, czyli kultura fizyczna u przedszkolaka

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi