Wakacje w przedszkolu - 15 tematów na kreatywne zajęcia

Wakacje w przedszkolu - 15 tematów na kreatywne zajęcia
Drukuj Skomentuj

Przedszkola otwarte w wakacje często organizują plan dnia nieco inaczej, niż w ciągu roku szkolnego - ze względu na mniejszą ilość dzieci czy też pobyty czasowe dzieci “z zewnątrz”. Jakie tematy warto wtedy poruszyć na zajęciach? Przedstawiamy 15 inspiracji na kreatywne zajęcia na wakacje w przedszkolu.

Bezpieczeństwo


Temat, który wielokrotnie powraca w ciągu roku. Jednak wiele z dzieci ma w perspektywie wycieczki z rodzicami albo chodziarz skorzystanie z okolicznych atrakcji. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa wyjdzie im na dobre!

1. Bezpieczeństwo na drodze - stwórz na podłodze pasy z dużych, białych kartonów; z kolorowych arkuszy przygotuj “sygnalizację świetlną” (czarny prostokąt z naklejonymi kołami: czerwonym, żółtym, zielonym) oraz czarny karton do zasłaniania świateł. Dzieci będą musiały się wykazać wiedzą, na jakim świetle mogą przejść przez drogę, a na jakim czekać.

 

Po więcej inspiracji wejdź tu: Scenariusze zajęć - Bezpieczeństwo na drodze

 

2. Numery alarmowe - jeśli masz taką możliwość, zaproś na lekcję kogoś ze straży, policji albo szpitala. Możesz też przygotować rysunki przedstawiające konkretne sytuacje, postaci oraz numery telefonów i poprosić dzieci o łączenie ich w grupy (kryzysowa sytuacja - kogo wzywamy - jaki to numer).

 

Podróż po Polsce


Lato sprzyja podróżom! Stąd wakacje to idealny moment na kreatywne zajęcia o wycieczkach i zwiedzaniu.

3. Moja miejscowość - zabierz dzieci n awycieczkę po okolicy i opowiedz im ciekawostki/legendy/historię konkretnych miejsc. Możesz też na zajęcia zaprosić okolicznych twórców: malarzy, pisarzy, tancerzy, piosenkarzy.


4. Podróż po polskich miastach - taka ”wycieczka” może trwać nawet kilka zajęć! Żeby jednak nie przytłoczyć dzieci ilością wiedzy, warto ustalić sobie motyw, który chcemy zaprezentować w każdym mieście: najważniejszy zabytek, legenda, znana postać, herb… Do zajęć przygotuj nie tylko informacje i zdjęcia, ale też np. regionalne potrawy: Kraków-precel, Toruń-piernik, Lublin-cebularz, itd.


5. Polskie regiony - czyli temat, który jest świetnym pretekstem do posłuchania muzyki regionalnej! Ciekawostką dla dzieci mogą też być: różnice w strojach ludowych (może zaprosić dzieci do kolorowania?) albo rodzaje tańców (koniecznie zatańczcie część z nich!).

 

Skorzystaj też z zakładki: Scenariusze zajęć - Edukacja regionalna

 

Podróż po świecie


Mówiąc o różnych regionach świata, warto uczyć dzieci również tolerancji. Wakacyjne zajęcia dostarczą im nie tylko wiedzy, ale też otworzą ich na inne kultury i religie. Można więc przedstawiać mieszkańców różnych kontynentów, ich obyczaje i życie codzienne, albo:  wyjść od ciekawostki, która zachęci dzieci do zaangażowania się w zajęcia.

6. Zabawy w różnych częściach świata - czyli temat, który spodoba się każdemu dziecku! Przy okazji możesz opowiedzieć grupie o ich kolegach i koleżankach z różnych części świata.


7. Pory roku w różnych częściach świata - dla dzieci fascynująca może być informacja, że kiedy u nas jest gorąco - w innej części świata jest mróz. Przy tych zajęciach warto posłużyć się globusem oraz latarką, która będzie symbolizować Słońce i przedstawić, jak ruch obiegowy Ziemi wpływa na nasz klimat. To z kolei pretekst do rozmowy o roślinach w różnych częściach świata, zwierzętach, a nawet ubiorach.


8. Skąd mamy ryż/ kawę/ pomarańcze? - podróżując po świecie, warto opowiedzieć dzieciom trochę o historii niektórych potraw. Wybierz dania, które znają ze sklepów, ale które pochodzą z innych części świata. Przy tych zajęciach warto zajrzeć z dziećmi do ogródka albo zrobić warsztaty kulinarne; może to też być wprowadzenie do zajęć z wykorzystaniem elementów sensoplastyki.

 

Zdrowe odżywianie


9. Letnie owoce i warzywa - czyli temat, który daje mnóstwo możliwości na kreatywne zajęcia w przedszkolu! Możesz zorganizować: warsztaty kulinarne (robienie sałatki, koktajlów, kanapek, babeczek…); wycieczkę do pobliskiej szklarni, sadu, ogródka albo nawet restauracji; zagadki z rozpoznawaniem smaków (soków, małych kawałków owoców i warzyw); robienie teatrzyka do wiersza “Na straganie” J. Brzechwy.

 

Zobacz: Scenariusze zajęć - Zdrowie i zdrowe odżywianie

 

Sport


Jeśli tylko nie ma upałów, lato to dobry czas na zabawy na podwórku. Może to też być pretekst do zrobienia zajęć o sportach, których dzieci raczej nie znają!

10. Turniej - czyli teamt, wykorzystujący ładną pogodę na ułożenie dzieciom toru przeszkód i “wyszalenie się” na zewnątrz. Możesz poprzedzić go pogadanką o różnych rodzajach sportów albo światowych turniejach i igrzyskach.


11. Sporty ekstremalne - czyli zajęcia (tylko) pokazowe! Pokaż dzieciom zdjęcia i filmiki na internecie, prezentujące np.: wspinaczki wysokogórskie, skoki na lotni, kolarstwo górskie, narciarstwo ekstremalne, nurkowanie… Warto opowiedzieć o niebezpieczeństwach, ale i o pasjach różnych ludzi. To też dobry wstęp do zrobienia pracy plastycznej o zainteresowaniach albo marzeniach dzieci.


12. Zajęcia poza przedszkolem - jeśli w Twojej miejscowości jest taka możliwość, zabierz dzieci na jednorazowe zajęcia do ośrodka sportowego: na trampoliny, ścianki wspinaczkowe, wrotki albo basen. Dla dzieci to będzie niezapomniane przeżycie!

 

Nietypowe święta


W ciągu roku często wykorzystuje się święta do zrealizowania ciekawych warsztatów. Również w wakacje można wykorzystać mniej znane święta do zrobienia kreatywnych zajęć dla dzieci:

13. Międzynarodowy Dzień Przyjaźni (30 lipca) - zapytaj dzieci, jak rozumieją słowo przyjaźń. Czy mają przyjaciela? Czy przyjacielem może być tylko człowiek? Zróbcie prezenty dla bliskich osób albo przeczytajcie książkę na ten temat.


14. Światowy Dzień Fotografii (19 sierpnia) - opowiedz dzieciom, jak kiedyś wyglądały aparaty fotograficzne (może masz też stary aparat do pokazania?). Obejrzyjcie stare zdjęcia (porównajcie fotografie czarno-białe i kolorowe, ale też kliszę i galerię zdjęć w smartfonie). I koniecznie urządźcie sobie sesję fotograficzną!

15. Święto Lotnictwa Polskiego (28 sierpnia) - jeśli macie taką możliwość, wybierzcie się do pobliskiego Muzeum Lotnictwa. Jeśli nie - stwórzcie w przedszkolu papierowe samoloty albo pokolorujcie tematyczne rysunki. Możecie też obejrzeć zdjęcia robione z lotu ptaka i na dużym papierze namalować jak wyobrażacie sobie przedszkole sfotografowane z góry.

 

 

Sprawdź też: Zabawy integracyjne dla dzieci na lato

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi