Warto pić wodę, ale nie wodę smakową!

Warto pić wodę, ale nie wodę smakową!
Drukuj Skomentuj

Rodzic powinien kontrolować, ile pije dziecko i co pije. To bardzo ważne, żeby spożywane napoje dostarczały mu przede wszystkim istotnych wartości odżywczych!

Ważne jest to, co pijesz

 

Każdy człowiek składa się w większości z wody. Woda stanowi 60-75% ciała dorosłego człowieka, ok. 80% ciała noworodka i 75% ciała małego dziecka. Woda wchodzi w skład narządów takich jak serce, mózg czy mięśnie wątroby i przede wszystkim bierze udział w różnych procesach życiowych, takich jak transport komórkowy i międzykomórkowy oraz trawienie. To, ile wody potrzebuje nasze dziecko, zależy od tego, ile waży. Dziecko ważące poniżej 10 kg potrzebuje 100 ml płynu na każdy kilogram masy ciała. Maluchy ważące 10–20 kg wymagają podaży 1000 ml wody + 50 ml na każdy kilogram powyżej 10 kg. Natomiast dzieci ważące powyżej 20 kg – 1500 ml + 20 ml na każdy kilogram powyżej 20 kg. Przykładowo: 8-kilogranowe dziecko powinno dziennie wypijać 800 ml płynów (w tym mleko matki lub mm), a 18 kilogramowy 5-latek potrzebuje już 1400 ml. Najważniejsze jest, by dostarczać dziecku odpowiedniej ilości wody, tak by się nie odwodniło.

 

Sprawdź również: Woda - niezbędny składnik w diecie dziecka

 

 

Groźne konsekwencje odwodnienia

 

Odwodnienie to stan chorobowy, który jest wynikiem utraty wody i elektrolitów przez organizm. Te ostatnie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego skutkiem odwodnienia jest zachwianie jego równowagi wodno-elektrolitowej. W związku z tym odwodnienie to bardzo niebezpieczny stan, szczególnie u dzieci, gdyż u nich utrata płynów w organizmie następuje znacznie szybciej niż u dorosłych. W przypadku choroby lub upału, należy kontrolować ilość spożywanych i wydalanych płynów. Do odwodnienia organizmu może dojść również podczas upałów. Wówczas do utraty wody dochodzi wyniku pocenia się, które jest niezbędne do schłodzenia organizmu. Człowiek w czasie upałów może stracić nawet ponad 10 litrów wody.  Warto obserwować organizm naszego dziecka. Jedną z przyczyn nieodpowiedniego nawodnienia są ciągle powracające zaparcia.


Pijmy wodę

 

Lekarze i naukowcy jasno stwierdzają, że najlepszym napojem dla dzieci i dorosłych jest woda. Warto zauważyć, że woda wodzie jest nierówna. Szczególnie dotyczy to wód smakowych. Mimo, że na etykiecie przeczytamy, że produkt nie zawiera konserwantów, w rzeczywistości jest szkodliwy dla dziecka. Takie produkty zawierają bardzo duże ilości szkodliwego dla zdrowia cukru. Ciągłe narażenie zębów na cukier zawarty w tego typu napojach nie jest dobrym pomysłem z punktu widzenia profilaktyki próchnicy. Podobny problem dotyczy soków. Dietetycy zwracają uwagę, że nawet szklanka soku owocowego czy owocowo – warzywnego powinna być klasyfikowana jako posiłek. Naturalnie w świeżo wyciskanym soku nie ma nic złego i jest to bardzo dobra przekąska, ale tak właśnie należy go traktować. Popijanie soku przez cały dzień zamiast wody naturalnej zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy, a dodatkowo może mieć negatywny wpływ na apetyt na główne posiłki. W wypadku wody nie należy iść na półśrodki. Zwykła woda jest zdecydowanie najlepszym wyborem.


Jak zachęcić dziecko do picia wody?

 

 

  • Pozwól dziecku wybrać  dzbankowy filtr do wody. Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór kolorowych dzbanków do wody. Z pewnością, jeśli dziecko wybierze taki dzbanek, który mu się podoba, znacznie chętniej będzie z niego korzystać. 
  • Dodaj owoce i liście mięty. To zdecydowanie podniesie walory smakowe wody i zachęci twoje dziecko.
  • Stopniowo, nie na siłę. Przyzwyczajaj dziecko stopniowo do picia wody podawając rozcieńczony napój, na początku w proporcji 1 do 1 (czyli pół szklanki soku, pół wody), stopniowo zmniejszając udział soku.

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!