„Warzywa są zdrowe” - scenariusz zajęć dla dzieci 3 i 4 letnich

„Warzywa są zdrowe” - scenariusz zajęć dla dzieci 3 i 4 letnich
5.0
1 ocena
Oceń
Drukuj

Temat kompleksowy: LUBIMY WARZYWA

 

Temat zajęć: WARZYWA SĄ ZDROWE

Temat kompleksowy: LUBIMY WARZYWA

 

Temat zajęć: WARZYWA SĄ ZDROWE


Podstawa programowa:

 

Obszar 3: Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.

 

3) Dziecko uważnie słucha (…) i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach.

 

Obszar 5: Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.

 

1) Dziecko dba o swoje zdrowie, zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia i zdrowego trybu życia.

 

Obszar 8: Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew – pląsy i taniec.

 

1) Dziecko śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru….

 

Obszar 10: Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.

 

1) Dziecko (…) tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”) .

 

Cele ogólne:

 

- uświadomienie dzieciom, że w warzywach zawarte są potrzebne dla zdrowia witaminy;
- zachęcanie dzieci do spożywania warzyw, próbowania różnych warzyw;
- doskonalenie umiejętności komunikacyjnych dzieci;

- ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała;
- zachęcanie dzieci do tworzenia kompozycji z różnych materiałów;
- stwarzanie okazji do odczuwania poczucia sprawstwa („potrafię to zrobić”);
- utrwalanie nawyków higienicznych (mycie rąk przed jedzeniem, przygotowywaniem jedzenia);
- rozwijanie wrażliwości muzycznej dzieci, umiejętności uważnego słuchania utworów muzycznych.

 

Cele operacyjne:

 

Dziecko:
- śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru;
- słucha wypowiedzi pani Witaminki, odpowiada na jej pytania;
- dowiaduje się, jakie znaczenie dla zdrowia mają witaminy;
- słucha uważnie piosenki, wyszukuje w niej odpowiedzi na postawione pytanie;
- ćwiczy umiejętność wypowiadania się na temat;
- rozpoznaje w zabawie poszczególne części ciała, prawidłowo reaguje na polecenia;
- utrwala nawyk mycia rąk przed kontaktem z jedzeniem;
- układa kompozycję z plasterków warzyw.

 

Metody: słowne, oglądowe, czynne.

 

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

 

Pomoce: nagranie „Ruda marcheweczka”, pacynka z warzyw „Pani Witaminka”, płyta „Fasolki”, rysunek symboliczny witamin, rysunki warzyw (sałata, pomidor, marchewka), rysunek uśmiechniętych dzieci, wybrane warzywa, talerzyki plastikowe lub papierowe, wcześniej przygotowane plasterki różnych warzyw.

 

Przebieg zajęć:

 

1. Powitanie piosenką „Ruda marcheweczka”.

 

Nauczyciel zachęca dzieci do zaśpiewania wspólnie poznanej piosenki.

 

Tekst - załącznik.

 

2. Spotkanie z pacynką – panią Witaminką, pogadanka.

 

Nauczyciel prezentuje dzieciom gościa (panią Witaminkę – pacynkę zrobioną z warzyw).

 

Dzień dobry Dzieci. Jestem Pani Witaminka. Jestem dziś u Was w przedszkolu, bo słyszałam, że w tym tygodniu poznajecie warzywa. Czy to prawda? Jak myślicie, jaki wpływ na nasze zdrowie mają warzywa? Tak, macie rację, warzywa są bardzo zdrowe.  A dlaczego?

 

3. Wysłuchanie piosenki „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki” (Fasolek).

 

Posłuchajcie piosenki, ona pomoże Wam odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warzywa są zdrowe.

 

Pytania po wysłuchaniu piosenki:

 

  • Dlaczego Jasio (chłopiec w piosence) ma ponurą minę?
  • Co dają nam witaminy?
  • Co należy jeść, żeby być zdrowym jak ryba?
  • Gdzie mieszkają witaminy?
  • Dlaczego warzywa są zdrowe? (zawierają witaminy)

 

4. Pokaz obrazkowy „Co to są witaminy?”.

 

Nauczyciel pokazuje dzieciom obrazkowe symbole witamin, umieszcza je na rysunkach warzyw. Obok nich umieszcza rysunek uśmiechniętych dzieci. Tłumaczy dzieciom, że witaminy to cząsteczki w jedzeniu, niewidzialne dla nas, które sprawiają, że jesteśmy zdrowi, silni, rośniemy.

 

Skomentuj

Skomentuj jako pierwszy!

Tagi