Wczesna edukacja dziecka
Toczą się spory odnośnie tego czy to dobry pomysł aby dziecko już wieku sześciu lat szło do szkoły. Rodzice przyzwyczajeni są do tego, że edukacja przedszkolaka rozpoczyna się gdy podopieczny kończy siedem lat. Czy wczesna edukacja dziecka to dobre rozwiązanie?
Biorąc pod uwagę fakt, że dziecko sześcioletnie ma bardzo dobrą pamięć i szybko nabywa nowe umiejętności, wczesna edukacja szkolna to dobry pomysł. Nauka dziecka powinna być płynnym procesem, który trwa przez całe życie człowieka. Z tego też względu im wcześniej rozpocznie się edukacja szkolna dziecka tym lepiej.
Obecnie zauważa się tendencję wzrostową dzieci sześcioletnich rozpoczynających naukę w szkole. Z roku na rok liczba dzieci zaczynających edukację w szkole wcześniej rośnie.
Martwisz się o bezpieczeństwo malucha w szkole? Zobacz: Dobre nawyki u dzieci
Szkoła dla dzieci
Wczesna edukacja dziecka w szkole to dobry pomysł pod warunkiem, że placówka dobrze się do tego przygotuje. Najważniejsze jest aby nauczyciele klas I-III mieli świadomość, że dziecko sześcioletnie chce się jeszcze bawić i należy mu to umożliwić. Nauka przez zabawę to idealna forma edukacji małych dzieci, które dopiero rozpoczynają naukę w szkole. Zajęcia w szkole powinny być bardzo urozmaicone ponieważ dziecko szybko się nudzi gdy wykonuje jedną czynność przez dłuższy czas. Zabawy dla dzieci w szkole mogą mieć charakter zarówno zajęć artystycznych jak i ruchowych a między nimi realizowane powinny być treści programowe. Aby uatrakcyjnić małym uczniom lekcje w szkole sale mogą być wyposażone w część rekreacyjną gdzie dzieci mogą odpocząć i zrelaksować się.
Zobacz jak ważna jest zabawa w życiu małego dziecka: Znaczenie zabawy i zabawek w rozwoju dziecka
Program "Zaopiekuj się mną"
Dobra wiadomość dla rodziców - specjalnie z myślą o najmłodszych uczniach w szkole wprowadzono w życie program "Zaopiekuj się mną". Przedsięwzięcie ma na celu pomoc dzieciom sześcioletnim wdrążyć się w życie szkolne. Program polega na tym, że starsi koledzy w szkole są dla sześciolatków przewodnikami. Pedagog szkolny tłumaczy starszym dzieciom, że w szkole są najmłodsi, którym trzeba pomóc i zaopiekować się nimi. Dzieci zapoznają się, po czym są dobierane w pary i od tej pory najmłodsi mogą liczyć na pomoc swoich "przewodników".
Przeczytaj więcej
Strasznie ciężki temat, z jednej strony człowiek chce żeby jego dziecko nie miało żadnych problemów w życiu a z drugiej nie chce mu zabierać dzieciństwa...
Ciężko tak naprawdę jednoznacznie opowiedzieć się za tym czy za tamtym.