Więcej dzieci w przedszkolach - nowe wytyczne GIS

Więcej dzieci w przedszkolach - nowe wytyczne GIS
Drukuj Skomentuj

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował nowe wytyczne przeciwepidemiczne skierowane do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej oraz dla żłobków. Przeczytaj, by dowiedzieć się, jakie są nowe wytyczne dla przedszkoli i co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na to, by znów wysłać dziecko do przedszkola.

Pierwsze wytyczne dotyczące pracy takich placówek jak żłobki i przedszkola, zostały przedstawione przez GIS 6 maja. To właśnie wtedy otwarto te placówki na nowo. Na liście wytycznych przeciwepidemicznych znalazły się punkty, które wywołały wiele kontrowersji. Były to między innymi takie wytyczne jak zachowanie dystansu między dziećmi i zastosowanie się do zaleceń higienicznych.

 

Kiedy pojawiły się nowe wytyczne?

 

4 czerwca GIS opublikował nowe wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat. Nowe zalecenia pozwalają przede wszystkim na zwiększenie liczby osób w placówce.

 

Jakie zmiany wprowadzono?

 

    • Grupa dzieci złożona z maksymalnie 16 osób powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali.
    • Do danej grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie.
    • Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż trzy m2 na jedno dziecko i każdego opiekuna.
Większość wcześniejszych wytycznych nie uległa zmianie.

 


Co z higieną?


    • Przed wejściem do budynku musi znajdować się płyn dezynfekujący do rąk oraz musi być zamieszczona informacja o obowiązkowym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, które  wchodzą do placówki.
    • Rodzice muszą dezynfekować dłonie przy wejściu lub zakładać rękawiczki ochronne oraz zakrywać usta i nos.
    • GIS zaleca wywieszenie plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk oraz instrukcje a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk.
    • W placówkach należy również zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!