Wielkanoc - wielkanocne zwyczaje i tradycje
Wielkanoc coraz bliżej. Jednak nie wszyscy znają wszystkie związane z nią zwyczaje i tradycje. Jest to jednak niezwykle ważny element religii chrześcijańskiej. Warto więc zapoznać dziecko z obchodami Świąt Wielkanocnych oraz tradycją i zwyczajami z nimi związanymi.
Wielkanoc 2022 - obchody Świąt Wielkanocnych
Wielkanoc to dla chrześcijan najważniejsze święto w roku. Oczekiwania na Wielkanoc rozpoczyna Karnawał i trwa on od 6 stycznia - Święta Trzech Króli - a kończy się dzień przed Środą Popielcową, która wypada na 46 dni przed zmartwychwstaniem Jezusa. W ostatnie dni karnawału trwają tak zwane ostatki - ostatnia okazja do hucznej zabawy przed 40-dniowym okresem postu i wyciszenia.
Sprawdź również: Wielkanoc 2022 - pomysły dla dzieci na wielkanocne ozdoby
Następnie tydzień przed Wielkanocą jest Niedziela Palmowa, która symbolizuje wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Tego dnia idziemy do kościoła, trzymając w dłoniach kolorowe palmy wielkanocne. Rozpoczyna się Wielki Tydzień, czyli czas, w którym wspomina się najważniejsze dla wiary chrześcijańskiej wydarzenia. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne. Święta kończy Wielki Poniedziałek inaczej zwany Lanym Poniedziałkiem oraz śmigusem-dyngusem.
Koszyczek wielkanocny – co symbolizują poszczególne produkty?
- jajko – symbol narodzin Chrystusa i zmartwychwstania
- chleb – symbol życia
- sól - oczyszczenie, prostota i prawda
- baranek - symbol wiosny, ale też niewinności, czystości i posłuszeństwa
- wędliny - symbolizuje zdrowie, dostatek materialny i płodność
- sery - symbol przyjaźni między człowiekiem a siłami przyrody i zwierzętami
- masło - symbol dobrobytu
- ocet - symbol łez wyrażający ciężki los synów Abrahama w Egipcie
- chrzan - symbol pokonania goryczy męki Zbawiciela