Wielkanoc 2020. Jak pobłogosławić pokarmy w domu?

Wielkanoc 2020. Jak pobłogosławić pokarmy w domu?
Drukuj Skomentuj

W związku z ograniczeniami zgromadzeń, wierni nie poświęcą wielkanocnych pokarmów w Wielką Sobotę. Biskupi zachęcają jednak, aby pobłogosławić je w rodzinnych domach, za pomocą określonej modlitwy. Poniżej opisujemy jej treść.

Tradycja błogosławienia pokarmów jest niezwykle istotna w święcie Zmartwychwstania Pańskiego. W tym roku jednak nie odbędzie się to w kościele, a w domu. Księża zachęcają wiernych do błogosławieństwa pokarmów w mieszkaniach, za pomocą określonej modlitwy. Formuła „błogosławieństwa stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego” znajduje się w księdze „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”.  Poniżej opisujemy jej treść.

 

 

Ojciec rodziny lub przewodniczący rozpoczyna znakiem krzyża: 

 

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 

 

Wszyscy odpowiadają: 

 

Amen.

 

Zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: 

 

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja. 

 

Wszyscy odpowiadają: 

 

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja. 

 

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego. 

 

1 Tes 5, 16-18: „Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.”  

Albo: 

Mt 6, 31 ab.32b-33: „Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane».” 

 

Po odczytaniu tekstu przewodniczący rozpoczyna modlitwę 

Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo oraz Wierzę w Boga.

Na zakończenie przewodniczący odmawia modlitwę: 

 

Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. 

 

Wszyscy odpowiadają: 

 

Amen 

 

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: 

 

Uczniowie poznali Pana. Alleluja 

 

Wszyscy odpowiadają: 

 

Przy łamaniu chleba. Alleluja. 

 

Na zakończenie przewodniczący odmawia modlitwę: 

 

Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków. 

 

Wszyscy odpowiadają: 

 

Amen. 

 

Ojciec rodziny lub przewodniczący kończy znakiem krzyża: 

 

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 

 

Wszyscy odpowiadają: 

 

Amen.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!