Wielkanoc 2022 - tradycje Wielkanocne obchodzone w Polsce
Wielkanoc, która zbliża się wielkimi krokami, jest dla chrześcijan niezwykle ważnym wydarzeniem. Jak przy każdym święcie, wiążą się z nim odpowiednie tradycje. Przedstawiamy najważniejsze z nich
Malowanie pisanek
Malowanie pisanek to tradycja, która obchodzona jest chyba w każdym polskim domu – szczególnie w tym, w którym mieszkają dzieci. Niektórzy korzystają z gotowych barwników, jeszcze inni barwią pisanki domowymi sposobami, wykorzystując łupiny cebuli bądź buraki, a jeszcze inni decydują się na malowanie ich farbami.
Święcenie jajek
Przygotowywanie święconki to jedna z tradycji, do której stosują się wszyscy chrześcijanie. Specjalne przygotowanie święconki, a następnie poświęcenie jej w kościele przez księdza, by później móc zjeść ją wraz z rodziną, to najbardziej znana tradycja związana z Wielkanocą.
Sprawdź również: Wielkanoc - wielkanocne zwyczaje i tradycje
Wielkanocny stół – przygotowanie
Przygotowanie wielkanocnego stołu to również istotna tradycja. Wielu Polaków stawia w ten dzień na biały obrus i zielono-żółte dodatki. Najczęściej dekorowany jest bukszpanem i baziami, jak robiono to przez dziesiątki lat. Na stole stawiany jest baranek wielkanocny, który przypomina o tym, że Chrystus odkupił winy człowieka oraz o tym, jak anioł śmierci przeszedł przez ziemię egipską, uśmiercając pierworodnych synów. Ominął tylko te żydowskie domy, których odrzwia naznaczone były krwią baranka, zabitego z Bożego nakazu.
Czytaj również: Wielkanoc 2022 - pomysły dla dzieci na wielkanocne ozdoby
Lany Poniedziałek, czyli śmigus-dyngus
To tradycja, na którą czeka wielu rozrabiaków. Dawniej oblewanie się wodą stanowiło symbol obmycia się z grzechu i odrodzenia do nowego życia. Dziś wielu maluchów, wyposażonych w coraz to ciekawsze rodzaje sprzętu do lania wody, czai się na swoje „ofiary”.
Autor: Izabela Nestioruk