„Wierzę w siebie, jestem pomysłowy” - scenariusz z okazji Dnia Kropki
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Grupa wiekowa: czterolatki
Cele ogólne:
- budowanie u dzieci wiary we własne siły,
- nauka współdziałania w zespole,
- rozwijanie postawy twórczej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zabiera głos na forum grupy,
- stara się działać razem z innymi dziećmi podczas zabaw plastycznych i ruchowych,
- dzielić się pomocami z innymi dziećmi,
- tworzy pracę plastyczną z dostępnych pomocy plastycznych według własnego pomysłu.
Metody pracy:
- słowne: instrukcje, objaśnienia,
- oglądowe: obserwacja, pokaz,
- czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania.
Formy pracy:
- indywidualna,
- zespołowa,
- zbiorowa.
Pomoce: tamburyno, książeczka Petera H. Reynoldsa ,, Kropka ‘’, symbol tęczowej kropki, duże kropki w czterech kolorach: niebieskim, żółtym, zielonym, czerwonym na stoliki, małe kropki w tych samych kolorach z papieru samoprzylepnego, tekst rymowanki, pudełka z kropkami, plastikowe tacki z kawałkami plasteliny i kolorowymi szablonami dużych i małych kółek, szablony z konturami kółek w tych samych wielkościach, kleje, mozaika geometryczna, plastikowe tacki z mąką, plastikowe kółka, wzory rytmów do ułożenia przez dzieci, cztery koszyczki bądź pojemniki z symbolami kropek w czterech wspomnianych wyżej kolorach.
Przebieg zajęć:
Scenariusz uwzględnia rodzaje zabaw, aktywności dziećmi podczas całego dnia ich pobytu w przedszkolu.
Rano:
1. Po wejściu do sali, każde dziecko losuje kropkę w jednym kolorze. Do wyboru są czerwone, niebieskie, zielone i żółte kropki będące potrzebne dzieciom w dalszej części dnia.
2. Przed śniadaniem nauczycielka zbiera dzieci na dywanie wokół tęczowej kropki i czyta im opowiadanie Petera H. Reynoldsa „Kropka”, przybliżając im postać dziewczynki Vashti. Następnie rozmawia krótko z dziećmi na temat treści utworu.
3. Nauczycielka proponuje dzieciom zabawę „Kropka do kropki” - zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa. Wychowawczyni gra na tamburynie, w przerwie gry na instrumencie dzieci ustawiają się w kółka zgodnie z kolorem kropek jakie wylosowały wchodząc do sali.
Właściwe zajęcia:
A. Wstęp
1. Nauczycielka zbiera dzieci na dywanie wokół tęczowej kropki mówiąc krótką rymowankę:
Kółeczko, kółeczko,
Kółeczko, kółeczko,
okrągłe słoneczko.
B. Rozwinięcie
1. „Nasze talenty” - rozmowa kierowana. Nauczycielka przypomina dzieciom postać Vashti, a następnie pyta ich co potrafią robić, jaki mają talent. Wychowawczyni tłumaczy dzieciom, że każdy zarówno dorosły jak i dziecko ma jakiś talent, czyli rzecz, którą robi dobrze. Chętne dzieci zabierają głos na forum grupy, nauczycielka zachęca do wypowiedzi mniej śmiałe dzieci.
2. Następnie proponuje dzieciom zabawę „Ruszamy częściami ciała” - zabawa ruchowo-naśladowcza. Dzieci naśladują ruch nauczycielki na przykład kręcenie kółek stopami, masowanie uszu, kiwanie głową.