Wiosenne zabawy matematyczne - scenariusz zajęć dla 5-latków

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Wiosenne zabawy matematyczne - scenariusz zajęć dla 5-latków
2.9
17 ocen
Oceń
{

Cele:

  • rozwijanie umiejętności liczenia, dodawania i odejmowania,
  • porównywanie liczebności zbiorów,
  • układanie zagadek o figurach, odwoływanie się do wcześniej zdobytych wiadomości,
  • posługiwanie się pojęciami dotyczącymi położenia przedmiotów w przestrzeni: po prawej, po lewej, nad.


Pomoce:

  • naklejki w czterech kolorach, papierowe rybki ze spinaczami i rzepą, wędka zakończona magnesem dla każdego dziecka, cztery stawy z brystolu, klepsydra, duże papierowe liście, biedronki - 10 dla każdego dziecka, figury duże i małe (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt), CD z piosenką, kartki A4 z konturem domku, ołówki, kredki, instrukcja dyktanda rysunkowego, cebulki kwiatów wiosennych.

 

Przebieg zajęć:


1. Wprowadzenie
Przyszła do nas nowa pora roku - wiosna, ale cały czas zastanawia się czy powinna z nami zostać. Słyszałam, że wiosna lubi zabawy matematyczne. Aby przekonać ją by u nas została, pokażemy jej kilka takich zabaw. Myślę że, spodobają się wiośnie i zagości u nas na dobre.

2. Zabawa pierwsza:
Dzieci podzielone na cztery zespoły po 4, 5 osób. Zadaniem każdej grupy jest wyłowienie ze stawu jak największej liczby rybek, w określonym przez nauczyciela czasie (klepsydra) i umocowanie na tablicy. Przy tablicy dzieci liczą i porównują, który zespół złowił więcej rybek,  który mniej lub tyle samo.

3. Zabawa druga:
W kopercie są papierowe duże liście i biedronki. Każde dziecko odlicza dla siebie 6 biedronek i kładzie przed sobą. Nauczyciel układa zadania a dzieci ilustrują je za pomocą liczmanów.

  • Nad łąką fruwały trzy biedronki (układają trzy biedronki). Potem przyfrunęła jeszcze jedna (dosuwają jedną biedronkę). Ile biedronek fruwa teraz nad łąką?
  • Nad łąką fruwało sześć biedronek (układają sześć biedronek). Trzy odfrunęły (odsuwają trzy biedronki). Ile biedronek pozostało?

Chętne dziecko układa zadanie a pozostałe je rozwiązują.

4. Zabawa ruchowa:
Na dywanie leżą figury geometryczne dużego formatu. W trakcie  trwania muzyki dzieci tańczą dowolnie po całej sali. Na przerwę w muzyce nauczyciel podnosi wybraną figurę, dzieci odszukują ją na dywanie i stają na niej. Zabawa powtarza się kilka razy.

5. Zabawa trzecia:
Układamy zagadki o figurach dla wiosny. Zagadki zapisuje nauczyciel.

6. Zabawa czwarta:
Narysujemy obrazek dla wiosny.
Dyktando rysunkowe. Każde dziecko otrzymuje kartkę z konturem domku na dole kartki oraz ołówek. W kopercie jest instrukcja, co i gdzie należy narysować na kartce.
Instrukcja:
1. podpisz się w lewym górnym rogu kartki
2. na dole kartki jest domek, dorysuj okno i drzwi
3. po prawej stronie domu narysuj drzewo
4. po lewej stronie domu narysuj płotek
5. nad domkiem narysuj słońce
6. pokoloruj rysunek dla wiosny
Dzieci po wykonaniu zadania kolorują obrazki dla wiosny.

7. Za drzwiami sali czeka prezent od wiosny: cebulki kwiatów, dla każdego dziecka jedna, które zasadzimy w zielonym kąciku podczas następnych zajęć.

Autor: Ewa Skalska

Twoje uwagi i pomysły

Tagi