Wiosenne zgadywanki - scenariusz zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku 5 lat

Scenariusz zajęć edukacyjnych zawiera zabawy przygotowujące do nauki czytania i liczenia w powiązaniu z utrwaleniem wiadomości na temat charakterystycznych cech wiosny
Temat:
Wiosenne zgadywanki” – zabawy przygotowujące do nauki czytania i liczenia w powiązaniu z utrwaleniem wiadomości na temat charakterystycznych cech wiosny.
Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności uważnego słuchania i rozumienia prezentowanego tekstu, poleceń i objaśnień nauczyciela
- utrwalenie wiadomości na temat charakterystycznych cech aktualnej pory roku
Cele operacyjne:
- słucha listu czytanego przez nauczyciela
- wykonuje polecenia nauczyciela
- rozwiązuje zagadki słowne i dokonuje analizy sylabowej ich rozwiązań
- wyróżnia głoski w nagłosie i wygłosie (dzieci 6-letnie)
- dobiera podpisy do obrazków (dzieci czytające)
- śpiewa piosenkę o wiośnie
- wymienia charakterystyczne cechy wiosny
- dodaje w zakresie 10
- odejmuje w zakresie 10 (dzieci 5-6 letnie)
Metody pracy (wg M. Kwiatkowskiej):
- metody czynne,
- metody oglądowe,
- metody słowne
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita
- grupowa jednolita i zróżnicowana
- indywidualna jednolita i zróżnicowana
Pomoce dydaktyczne:
Listy od Wiosny, zadania od Wiosny napisane na zielonych listkach, ilustracje ptaków, podpisy do ilustracji, płyty CD z nagraniem piosenki „Krakowiak wiosenny” oraz utworem Vivaldiego „Cztery pory roku – Wiosna”, zagadki, duże kartony, obrazki zwiastunów wiosny, kleje, talerzyki, korki, kolorowy papier, słońce i chmura.
Przebieg zajęć:
Powitanie – dzieci tworzą krąg i śpiewają, powtarzając jak echo słowa piosenki za nauczycielką:
Witaj Wiosno, witaj Wiosno!
Jak się masz, jak się masz,
Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy,
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.
List od Pani Wiosny – nauczycielka informuje, że Wiosna zawsze na początku swojego panowania pisze do wszystkich dzieci list, oto on i jego treść:
Kochane Dzieci!
Tak bardzo się cieszę, że mogłam do Was napisać. Witam Was ciepłym, pogodnym słonkiem, śpiewem ptaków, klekotem boćków, wesołym rechotem żab i ciepłym oddechem wietrzyka. Czeka mnie dużo pracy, by widać mnie było wokoło, dlatego myślę, że mi pomożecie. Przygotowałam dla Was ciekawe zadania, które sprawdzą, co już o mnie wiecie.
Życzę miłej zabawy i powodzenia!
Pani Wiosna
Zadania Wiosny – (znajdujące się w kopercie zielone listki ponumerowane od 1 do 6 z napisanymi z jednej strony zadaniami, a z drugiej strony z literami, po ułożeniu których powstanie hasło WIOSNA).
1. „Mam nadzieję, że wiecie, jakie ptaki przylatują wiosną do Polski. Rozwiążcie o nich zagadki, a nazwy ptaków podzielcie na sylaby.”
Nauczycielka odczytuje zagadki, dzieci wskazują prawidłowy obrazek rozwiązania zagadki, dzielą ich nazwy na sylaby. Dzieci czytające dobierają podpisy do obrazków, a dzieci 6-letnie wyróżniają głoski w nagłosie i wygłosie. Po wykonaniu zadania wybrane dziecko odkrywa listek z ukrytą literą W.
Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki,
A po nasze żabki przybył aż z Afryki. (bocian)
Śpiewa wysoko piosenki do słonka,
Głos ma podobny do drżenia dzwonka. (skowronek)
Ten ptaszek, choć tak malutki,
Wielkie na niebie czyni kółka,
A nazywa się ......................... . (jaskółka)
Siedzi sobie na buku
Woła kuku, kuku. (kukułka)
Wraca do budki lęgowej na drzewie
I czeka z radością na panią szpakową. (szpak)
2. „Zapraszam wszystkie dzieci do zabawy. Fruwajcie swobodnie po dywanie jak ptaki, a kiedy usłyszycie przerwę w muzyce, to zatrzymajcie się i zachowujcie jak ptaki, których nazwę wymieni wasza pani.”
Zabawa ruchowa przy muzyce Vivaldiego z cyklu „Cztery pory roku – Wiosna”.
Bociany – stoją na jednej nodze i wołają kle – kle.
Jaskółki – robienie jaskółek.