Wiosenny koncert integracyjny

Wiosenny koncert integracyjny

Wiosna to czas nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni. Tak było i w tym przypadku. Motto wiersza zainspirowało 6-latków z Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Jaworznie do podjęcia wyzwania -  zawarcia nowych przyjaźni. Wraz z nauczycielkami Grażyną Filipiuk i Heleną Chlebicką dnia 19.04.2007 r. zaprosiły do przedszkola niecodziennych gości – dzieci i młodzież z Ośrodka Wychowawczo-Rehabilitacyjnego Dla Dzieci Niepełnosprawnych w Jaworznie.

Odpowiednio wcześniej nauczycielka przeprowadziła z 6-latkami pogadankę na temat „inności” dzieci z Ośrodka. Zapoznała dzieci z chorobą z którą borykają się niepełnosprawni, przygotowała ich do tego spotkania psychicznie, aby wyeliminować lęk przed nieznaną dla nich chorobą.

Przygotowany na tę okazję przez 5 i 6-latków program – „Wiosenny koncert”, cieszył się wielkim zainteresowaniem i uznaniem wśród gości, którzy reagowali bardzo spontanicznie nagradzając występujących brawami. Przedszkolaki dały popis krótkich inscenizacji, wiosennych piosenek i wierszy o budzącej się do życia przyrodzie, oraz wystawiły przestawienie teatralne „Pod parasolem”. Dużo radości dostarczyły dzieciom wspólne zabawy kołowe przy muzyce, podczas której wszyscy ze wszystkimi tańczyli, wymieniali życzliwe spojrzenia i gesty. Goście  z Ośrodka obdarowani zostali skromnymi prezentami i zaproszeni na słodki poczęstunek.

Takie integracyjne spotkania uczą przedszkolaków od najmłodszych lat akceptacji, tolerancji i szacunku do innych ludzi. Pozwalają na zdobywanie doświadczenia w kontaktach z ludźmi chorymi, niepełnosprawnymi. Poprzez zabawę uczymy się siebie nawzajem. Jesteśmy przecież jedną wielką rodziną, niezależnie od tego , jak kto wygląda. Uwrażliwianie najmłodszych na los słabszych i chorych, otaczanie opieką tych, którzy tego wymagają zaowocuje w przyszłości obopólną korzyścią dla obojga.  Nauczyciele z Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Jaworznie wychowując w ten sposób przedszkolaków są o tym głęboko przekonani.

Autor: Grażyna Filipiuk

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi