„Wiosno, wiosenko” - scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców i koleżeńskiego

„Wiosno, wiosenko” - scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców i koleżeńskiego
Oceń

Metody i formy pracy rozwijające kompetencje kluczowe, stosowanie oceniania kształtującego w tym wprowadzanie samooceny i oceny koleżeńskiej.


Grupa wiekowa: czterolatki

 

Cele ogólne:

 

  •  rozwijanie logicznego myślenia,
  •  zachęcanie dzieci do formułowania dłuższych wypowiedzi,
  •  utrwalanie kierunku na kartce od lewej do prawej,
  •  rozwijanie spostrzegawczości i pamięci słuchowej,
  •  wykorzystanie w pracy z dziećmi pomocy multimedialnych,
  •  kształtowanie umiejętności przeliczania obiektów,
  •  rozwijanie wyobraźni przestrzennej,
  •  ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej,
  •  rozwijanie właściwych postaw dzieci wobec przyrody,
  •  kształtowanie u dzieci umiejętności planowania własnych działań,
  •  rozwijanie ekspresji plastycznej dzieci,
  •  kształtowanie u dzieci umiejętności samooceny własnych działań.

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

 

  • układa obrazki w odpowiedniej kolejności, a następnie opowiada treść historyjki rodzicowi,
  • włącza film z pomocą dorosłego, 
  • powtarza za lektorem wybrane słowa po angielsku,
  • przelicza elementy ciała biedronki zaznaczone na karcie pracy,
  • wykonuje przestrzenną biedronkę według wzoru, a następnie przyczepia ją na szablonie łąki,
  • składa obrazek z części i przylepia go na kolorowej kartce ksero,
  • wskazuje prawidłowo właściwe i niewłaściwe zachowania człowieka wobec przyrody posługując się lizakami ze smutną lub wesołą buzią,
  • obmyśla a następnie rysuje wraz z rodzicem trasę dojścia od czerwonego kwadratu oznaczającego  start do zielonego kwadratu symbolizującego łąkę zabierając po drodze zwierzęta,
  • oddaje w pracy plastycznej wygląd wiosennego drzewa.

 

Metody:

 

  • słowne: objaśnienia, instrukcje,
  • oglądowe: obserwacja, pokaz,
  • czynne: zadań stawianych dzieciom do wykonania.

 

Formy:

 

  •  indywidualna,
  •  w parach,
  •  zbiorowa.

 

Pomoce: karty pracy, kleje w sztyfcie, kolorowe kartki ksero, ruchome oczka, kolorowe obrazki, kredki, klej wikol, szablon łąki przygotowany wcześniej przez dzieci, gotowe elementy do pracy plastycznej, paski z kropkami i strzałkami, laptop, film edukacyjny, stoliki, krzesełka, instrukcje, plastikowe pojemniki, pojemniki  z buźkami misiów, szablony zielonych listków z imionami dzieci, lizaki z uśmiechniętą i smutną buzią, instrukcje, koperty podpisane imionami dzieci.

 

 

Przebieg zajęć:

Dzieci z pomocą rodziców mają do wykonania siedem zadań przy poszczególnych stanowiskach, które rozwijają określone kompetencje kluczowe. Dzieci oceniają stopień wykonanego przez siebie zadania przez umieszczenie szablonu zielonego listka odpowiednio w pojemniku z buzią uśmiechniętego misia (udało mi się), i smutnego misia (nie udało mi się wykonać zadania). Zajęcie poprzedza krótka rozmowa z rodzicami na temat ich przebiegu bez obecności dzieci.

 

Stanowisko nr 1: „Od nasionka do kwiatka”- historyjka obrazkowa - porozumiewanie się w języku ojczystym (kompetencja nr 1).

 

Instrukcja wykonania zadania: ułóż obrazki w odpowiedniej kolejności, potem przylep je na białym pasku papieru zaczynając od kropki (pierwszy obrazek)  w kierunku w jakim pokazuje strzałka.  Następnie opowiedz historyjkę mamie lub tacie.

 

Stanowisko nr 2: „Weather for children” - ćwiczenia słuchowe - porozumiewanie się w językach obcych (kompetencja nr 2) i kompetencje informatyczne (kompetencja nr 4).

 

Instrukcja wykonania zadania: z pomocą rodzica klika dwa razy na ikonę z filmem, a następnie powtarza za lektorem dzieckiem cztery słowa: sunny, cloudy, rainy, windy. Jeśli masz ochotę spróbuj powiedzieć co oznaczają te cztery słowa po polsku. Rodzice objaśniają dzieciom zadanie i nadzorują jego wykonanie.

 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi