Witaj wiosno! - konspekt zajęcia otwartego w grupie 3-4 latków

Wszystkie materiały w tej zakładce to teksty przesyłane przez osoby niezwiązane z Przedszkola.edu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prezentowane treści.
Witaj wiosno! - konspekt zajęcia otwartego w grupie 3-4 latków
1.0
2 oceny
Oceń
Drukuj

CELE OGÓLNE:
- kształtowanie odporności emocjonalnej dzieci i zdolności do wysiłku intelektualnego w obecności rodziców,
- zgodne uczestniczenie we wspólnych zajęciach i zabawach,
- umożliwienie rodzicom poznanie sposobów pracy nauczyciela z dziećmi, oraz możliwość zaobserwowania zachowania dziecka na tle grupy.

CELE OPERACYJNE:

- słucha wiersza, wypowiada się na podany temat,
- zna nazwy i wygląd pierwszych wiosennych kwiatów,
- dostrzeganie zmian zachodzących wiosną w przyrodzie.
- wie, co oznacza słowo „chronione”,
- potrafi rozwiązać zagadkę,
- interpretuje ruchem muzykę,
- rozpoznaje i nazywa kolory: żółty, zielony, czerwony,
- potrafi współpracować z innymi dziećmi,
- aktywnie uczestniczy w zabawach proponowanych przez nauczyciela,

METODA:
- słowna
- czynna

FORMY PRACY:
- indywidualna,
- zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

List od „Wiosny”, Wiersz „Zwiastuny wiosny” - Stanisław Kraszewski, zagadki, duże i małe papierowe kwiaty w 4 kolorach, koperty, płyta CD „Wiosna” (muz. i sł. A Drogowska) oraz "Cztery pory roku - Wiosna" Antonio Vivaldiego, żywe kwiaty (krokusy, żonkile, bazie, hiacynty) zdjęcia kwiatów wiosennych.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. POWITANIE.

2. LIST OD WIOSNY (list dostosowany do grupy).

3. ZAGADKI:

Nadchodzi po zimie
znasz dobrze jej imię.
Kroczy w kwiatów pąkach
i promieniach słońca.   (wiosna)

Kolorowe i pachnące, czy
w ogrodzie, czy na łące, zawsze
chętnie je zbieramy na bukiecik
dla swej mamy.   (kwiaty)

Myszek nie łowią
ptaszków nie jedzą
te szare kotki - co na drzewach siedzą.   (bazie)

W czerwonych butach
po łące chodzi,
Czasem przystanie na jednej nodze
Lubi żabki na śniadanie
O kim mówię dzieci o….   (bocianie)

Drzemały podczas zimowych chłodów
W niedużym domu na plastrach miodu
Wkrótce wylecą całą gromadą
Ku pierwszym, wiosennym kwiatom   (pszczoły)

4. WYSŁUCHANIE WIERSZA: „Zwiastuny wiosny” - Stanisław Kraszewski.

 

„Zwiastuny wiosny”

 

Idzie wiosna! A przed wiosną
już na łące kwiaty rosną!

To ja pierwszy witam wiosnę!
dumnie pyszni się pierwiosnek

Co tam dla nas mrozy, śniegi,
wszak jesteśmy przebiśniegi!

Czary mary, hokus-pokus,
to ja szafran czyli krokus!

Taki miły, chłodny ranek,
to pogoda dla sasanek!

Czekaj chwilkę! A po chwilce
pojawiły się zawilce.

Może znów harcerza spotkam?
Ucieszyła się stokrotka

Wiosna już zamieszka z nami,
powitamy ją kwiatami!

5. ROZMOWA NA TEMAT TREŚCI WIERSZA - zadawanie pytań pomocniczych i prezentacja ilustracji przedstawiających różne wiosenne kwiaty.

 

  • Jakie kwiaty wystąpiły w wierszu?
  • N. pokazuje ilustracje przedstawiające te kwiaty.
  • Kto pamięta tytuł wiersza?
  • Jak myślicie, co to znaczy „zwiastun”?
  • Kwiaty, o których słyszeliście w wierszu są właśnie takimi zwiastunami wiosny.
  • N. wyjaśnia, że niektóre kwiaty, są pod ochroną.
  • Kto wie, co to znaczy „pod ochroną”? (N. wyjaśnia pojęcie pod ochroną) informuje, że kwiaty, takie jak: krokusy, przebiśniegi, przylaszczki, zawilce i sasanki są pod ochroną i dlatego przypina je na tablicy na czerwonym tle, a pozostałe na niebieskim (stokrotki, pierwiosnki).

 

6. „Kwiatek i listek”.

 

- Podnieś do góry kwiatek…..każde dziecko dostaje kopertę z kwiatami i listkiem, zadaniem dzieci jest podnieść do góry kwiatek pod dyktando nauczyciela.

Skomentuj

Skomentuj jako pierwszy!

Tagi