Wizyta u dentysty

Dorota,

Dzień dobry, chce wybrać się z moim kilkuletnim synem do dentysty, jednak gdy tylko usłyszy o borowaniu zębów zaczyna płakać i mówi, że nigdy już nie siądzie na fotel. Mamy za sobą przykre doświadczenie z lekarzem, który okazał się bardzo niemiły, a kiedy syn wpadł w histerię - krzyczał, że słychać go w całej poczekalni. Wiem, że można znaleźć specjalistę z dobrym podejściem do dzieci, ale jak zachęcić malucha do leczenia zębów?

Kasia Skóra
specjalista

Dziecko ma za sobą traumatyczne przeżycie związane z wizytą u dentysty, co sprawia, że zachęcenie go do kolejnej wizyty wiąże się z lękiem, strachem, brakiem poczucia bezpieczeństwa. To bardzo silne emocje. Myślę, że może Pani porozmawiać z synem o tym traumatycznym wydarzeniu, pytając jak się wtedy czuł, jak mu było. Następnie okazać mu zrozumienie - „to było dla ciebie trudne”, „ bałeś się”, „jesteś przerażony po tej wizycie”.

 

W kolejnym kroku (np. za parę dni) można pobawić się w lekarza, potem w dentystę. W formie zabawy pokazać, jak leczy się zęby. Zabaw w lekarza i opowiadań, że zęby można leczyć w taki lub inny sposób może być wiele. Można następnie pooglądać filmiki pokazujące, jak wygląda wizyta u dentysty - znów opowiadając sytuację.

 

Można też wybrać się do dentysty ot tak po prostu - nie na wizytę, ale na pobycie w poczekalni, porozmawianie z panią pielęgniarką - taka wizyta miałaby na celu oswojenie się z otoczeniem gabinetu. To może być długi proces - krok po kroku, powolne oswajanie dziecka. Ważne jest zadbanie o jego emocje - jak on na danym etapie się miewa, jak się odnajduje.

Skomentuj

Zobacz także:

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!