Wizyta w filharmonii - maluch w świecie kultury

Wizyta w filharmonii - maluch w świecie kultury
Drukuj Skomentuj

Już od najmłodszych lat warto wprowadzać dziecko w świat kultury. Rodzice mogą się obawiać, że koncert w filharmonii nie zainteresuje szkraba, dlatego radzimy zapoznać się z ofertą największych sal koncertowych w kraju, dedykowaną właśnie dzieciom.

Filharmonia to dobre miejsce dla dziecka w wieku już około dwóch lat. Maluch jest niezwykle zainteresowany otaczającym go światem i wchłania nowe doświadczenia niczym gąbka. Dlaczego więc nie zaznajomić go z muzyką klasyczną? Dla małego dziecka zupełnie nieodpowiedni będzie „dorosły” koncert – na szczęście polskie filharmonie otwierają się na potrzebny najmłodszych. W ich programach nie brakuje propozycji zarówno dla mniejszych, jak i starszych dzieci.

 

Muzyka a rozwój dziecka


Wiele mam, które jeszcze czekają na przyjście dziecka na świat, słucha muzyki klasycznej. Kojące dźwięki nie tylko działają uspokajająco, ale pozytywnie pobudzają jego rozwój. Uważa się, że takie maluchy w swoim późniejszym życiu są bardziej wrażliwe na sztukę i uzdolnione – również w kierunku muzycznym. Według specjalistów zajmujących się tym tematem, potencjał dziecka trzeba kształtować cały czas poprzez dostarczanie mu odpowiednich bodźców.

 

Dowiedz się więcej o wpływie muzyki na dziecko, wejdź: Wpływ muzyki na rozwój dziecka

 

Słuchanie muzyki przez dzieci wpływa nie tylko na ich wrażliwość. Spokojne dźwięki pomagają na przykład w uspokojeniu malucha, działają kojąco na jego stan psychofizyczny. Od wielu lat trwają badania nad wpływem muzyki na rozwój dziecka, a ich wyniki są niezwykle interesujące. Udowodniono między innymi, że częste i regularne jej słuchanie pomaga rozwijać pamięć i percepcję słuchową. Muzyka wpływa też na koncentrację i kreatywność maluchów.

Korzyści płynących ze słuchania muzyki przez dzieci jest więc naprawdę wiele. Oprócz tego należy wspomnieć też o nowych doświadczeniach – warto pokazywać swoim pociechom inne niż zazwyczaj miejsca, dzięki czemu będą bardziej otwarte i ciekawe świata.

 

Jak wygląda koncert dla dzieci w filharmonii?


To, jak będzie wyglądał koncert w filharmonii dedykowany dzieciom, zależy od programu i repertuaru, jaki przyjęła dana instytucja. Zwykle jest on dostosowany do możliwości kilkulatków. Dłuższy koncert może być przerywany ciekawymi historiami, przedstawianiem instrumentów, by maluchy nie zdążyły się znudzić i z zainteresowaniem śledziły, co dzieje się na scenie.

Tak wyglądają koncerty organizowane we Wrocławiu przez Narodowe Forum Muzyki w ramach Filharmonii Familijnej. Na przedpołudniowych niedzielnych spektaklach goszczą osoby w wieku od 0 do 99 lat. W spotkaniach biorą udział nie tylko muzycy, ale także dyrygenci, soliści, aktorzy lub tancerze. Dla przedszkolaków i młodszych uczniów powstał projekt Filharmonia dla Młodych – dzieci poznają instrumenty i ich brzmienie, a także tańce oraz postaci kompozytorów.

Na muzyczne spotkania zaprasza też Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Tutaj na przyszłe mamy oraz maluszki w wieku od 0 do 3 lat czeka projekt „Smykowe granie”. Spotkania odbywają się regularnie każdego miesiąca, a dzięki koncertom całkiem małe dzieci mogą obcować z muzyką. Dodatkowym atutem jest fakt, że rodzice nie muszą przejmować się spontanicznymi reakcjami dzieci – „Smykowe granie” jest stworzone specjalnie dla nich! Z kolei przedszkolaki mogą brać udział w koncertach organizowanych z myślą o ich grupie wiekowej. Daje im to możliwość głębszego zanurzenia się w świat dzięków i poznania bardziej i mniej popularnych instrumentów.

Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza dzieci, które skończyły 3 lata. Rodzice mają do wyboru dwa cykle koncertowe: „Koncerty dla dzieci w sali koncertowej” oraz „Poranki i Popołudnia dla Małych Melomanów w Sali Kameralnej”. Każdy z koncertów jest podzielony na dwie trwające 75 minut części, a sposób ich prowadzenia dostosowany do wieku słuchaczy. Muzyce towarzyszą animacje oraz ilustracje graficzne, natomiast w przerwie dzieci są zachęcane do udziału w muzycznych zabawach.

Warto sprawdzić ofertę filharmonii w najbliższym mieście, być może spotkania z tzw. kulturą wysoką na dobre zagoszczą w rodzinnym programie atrakcji.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi