Woda - niezbędny składnik w diecie dziecka
Woda to bardzo ważny składnik w codziennej diecie dziecka. Maluchy przyswajają ją najlepiej ze wszystkich napojów i co ważne nie zawiera ona również żadnych zbędnych kalorii. Ile wody potrzebuje dziecko?
Najwięcej wody znajduje się w ciele noworodka. Wraz z wiekiem wody w ciele człowieka ubywa. Organizm osoby dorosłej radzi sobie lepiej z utratą płynów niż organizm dziecka. Pamiętajmy, że nie jesteśmy w stanie zgromadzić wody „na zapas” - przyjmowanie małej ilości płynów doprowadzić może do groźnego dla dziecka odwodnienia. Woda nie zawiera sztucznych barwników, konserwantów i aromatów. W swoim składzie nie ma cukrów - nie niszczy więc szkliwa zebów i nie powoduje próchnicy. Woda to idealny płyn, dzięki któremu ugasimy pranienie, a dobrze nawodniony organizm sprawnie wydali na zewnątrz zbędne toksyny oraz lepiej poradzi sobie z bakteriami i wirusami.
Ile wody potrzebuje dziecko?
Według specjalistów niemowlęta powinny przyjmować do 800 ml wody dziennie natomiast kilkuletnie dziecko - około półtora litra wody dziennie. Pamiętajmy, że zapotrzebowanie na wodę rośnie wraz z wiekiem. U 10 - latka ilość przyjmowanych płynów powinna wynosić około dwóch litrów.
Funkcje wody
- reguluje temperaturę ciała
- dostarcza tlen i składniki mineralne do komórek
- transportuje substancje odżywcze
- rozpuszcza związki powstałe na skutek reakcji metabolicznych
- utrzymuje odpowiednie napięcie tkanek oraz ciśnienie krwi
Odwodnienie
Zbyt mała ilość wody w organiźmie dziecka przyczynia się do jego złego funkcjonowania.
Jakie są skutki odwodnienia?
- silne pragnienie
- problemy z koncentracją
- bóle głowy
- mniejsza ilość oddawanego moczu
- płacz
- suchość błon śluzowych
- silne pobudzenie lub senność
Jaką wodę wybrać?
Ważne, by nie podawać dziecku napojów gazowanych typu cola lub innych słodkich płynów, które w dużej mierze przyczyniają się do nadwagi i otyłości. Wybierzmy wodę mineralną, która nawodni organizm oraz dostarczy mu wapnia, magnezu i innych niezbednych składników do właściwego rozwoju dziecka. Najwięcej cennych składników mineralnych mają w sobie wody wysokozmineralizowane. Specjaliści zalecają picie wody niegazowanej, choć ta z bąbelkami może mieć korzystniejszy smak dla dzieci.
Gdy dziecko nie lubi wody
Aby dziecko polubiło i regularnie piło wodę należy od małego wprowadzić wodę do codziennej diety malucha. Gdy dziecko pozna jednak smak innych słodkich płynów, może być trudno nakłonić go do picia wody. Warto w takiej sytuacji zaiwestować w kolorowy kubek lub zabawną słomkę, dzięki której maluch być może przekona się do wody. Przypominajmy dziecku o korzystnym wpływie wody oraz sami, pijąc dużo wody, dajmy mu dobry przykład!
Zobacz także:
5 produktów, które nie powinny znaleźć się w diecie dziecka
Nadmiar cukru w diecie przedszkolaka. Jak ograniczyć słodycze u dziecka?