Wpływ elektronicznych gadżetów na zdrowie dzieci

Wpływ elektronicznych gadżetów na zdrowie dzieci
Drukuj Skomentuj

Jesteśmy miłośnikami nowoczesnych technologii, o czym świadczy fakt, że nie wyobrażamy sobie życia np. bez smartfonu czy tabletu. Tej modzie ulegają też dzieci, które bardzo chętnie sięgają po te elektroniczne gadżety. Dorośli powinni mieć jednak świadomość, jak wpływa to na zdrowie przedszkoalków.

Elektroniczne gadżety ułatwiają życie rodzicom i pomagają zająć czas przedszkolakom? To tylko pozorna korzyść, która może odbić się na zdrowiu najmłodszych! Odkryli to zachodni badacze, którzy apelują, by dzieciom, które jeszcze nie skończyły trzech lat w ogóle zabronić oglądania telewizji, korzystania z komputera i zabaw innymi elektronicznymi gadżetami. Do tej opinii przychylają się również pediatrzy – dlaczego?

 

Częste korzystanie z przenośnych urządzeń może powodować wady postawy u dzieci. Dochodzą do tego bóle mięśni szyi, nadgarstków, pleców i ramienia, wywoływane przez jednostajne ruchy i długie siedzenie w jednej pozycji. Często używającym elektronicznych gadżetów maluchom, szybciej psuje się wzrok. Mają też kłopoty z rozwojem motoryki, chociaż problemy pojawiają się trochę później, np. podczas nauki pisania. Dzieci, które od rysowania czy wycinania wolą programy komputerowe, nie mają wyćwiczonej rączki i trudniej im utrzymać ołówek czy długopis.

 

Siedzenie przed ekranem lub monitorem, może bardzo zaniedbać rozwój inteligencji emocjonalnej dziecka. Maluchy, które od najmłodszych lat nie nawiązują kontaktów z rówieśnikami, mają później kłopoty z aklimatyzacją w przedszkolu i szkole. Zabawa z innymi dziećmi na podwórku, nie tylko pomaga budować pierwsze przyjaźnie, ale przede wszystkim rozwija kreatywność oraz uczy zasad współdziałania w grupie. Elektroniczne gadżety z pewnością na tym etapie rozwoju nie pomogą!

 

Rodzice powinni pamiętać, że maluchy mogą także uzależnić się od swoich ulubionych gadżetów! Szczególnie dotyczy to komputera i telewizji. Warto więc zwracać większą uwagę na zachowanie dziecka, które mówi tylko o swoich ulubionych grach i programach, ma kłopoty z zasypianiem, a rano jego pierwszą czynnością jest włączenie urządzenia. Jeśli dochodzą do tego ataki złości, gdy rodzic zabrania korzystania z gadżetów, trzeba interweniować. Konieczna może być wizyta u psychologa dziecięcego, który pomoże uporać się z problemem.

 

Oczywiście nie można dać się zwariować i całkowicie zakazać dzieciom korzystania z nowinek technologicznych. W zasadzie nie da się tego uniknąć, jednak warto wprowadzić kilka zasad, dzięki którym zdrowie naszych pociech nie ucierpi:

  • Dzieci, które nie ukończyły dwóch lat, w zasadzie nie powinny korzystać z elektronicznych gadżetów. Niewskazane są nawet programy edukacyjne skierowane do tej grupy wiekowej.
  • Dwulatki i starsze maluchy mogą spędzić przed ekranem maksymalnie dwie godziny w ciągu dnia.
  • Urządzenia przenośnie, takie jak smartfony i tablety, powinny być po stałą kontrolą rodziców. Dzięki temu dzieci nie sięgną po nie bez wiedzy dorosłych.
  • Rodzice sami powinni wybierać, z jakich aplikacji i gier może korzystać ich pociecha.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi