Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Wpływ muzyki na rozwój dziecka
Drukuj Skomentuj

Potrzebę kontaktu z muzyką kształtują rodzice, którzy mogą wprowadzać swoją pociechę w świat dźwięków jeszcze przed narodzinami. Wpływ muzyki na rozwój dziecka jest bardzo duży, dlatego też warto to wykorzystać. Zabawy muzyczne kształtują u maluchów słuch, a jednocześnie są wspaniałą rozrywką.

Muzyka dla dzieci


Zabawy muzyczne dla dzieci mogą mieć charakter słuchania, śpiewania, poruszania się w rytmie piosenki bądź gry na instrumentach muzycznych. Dziecko będące w łonie matki już od 26 tygodnia życia nie tylko słyszy, ale i słucha. Maluch w okresie prenatalnym słyszy rytm oraz melodię, ożywia się bądź uspokaja w zależności od rodzaju muzyki.

Moment przyjścia na świat to szok dla każdego dziecka. Jego poczucie bezpieczeństwa jest zachwiane, maluszek uspokaja się dopiero kiedy matka bierze go na ręce i zaczyna do niego mówić. Głos rodziców to pierwszy ulubiony instrument niemowlaka. Dziecko uspokaja się na nucenie i śpiewanie piosenek przez mamę czy tatę. Słuchanie śpiewu rodziców daje dziecku oparcie emocjonalne oraz zaspokaja potrzebę uwagi.

Maluszek spontanicznie reaguje na muzykę przez co w całości oddaje się jej nastrojowi. Chcąc wyciszyć małe dziecko można albo zaśpiewać mu kołysankę, albo puścić spokojną melodię o łagodnych dźwiękach.

 

Muzyka a rozwój dziecka


Muzyka dla dziecka, w szczególności skupianie się na jej rytmie czy ruchu, ma pozytywny wpływ na jego stan psychofizyczny. Zabawy muzyczne mogę pełnić funkcję zarówno profilaktyczną, terapeutyczną, jak i rozrywkową. Reakcja dziecka na muzykę oraz to, w jaki sposób to robi, zależy od indywidualnych zainteresowań małego człowieka oraz jego możliwości percepcyjnych.

Słuchanie śpiewu ptaków, szumu morza czy odgłosów deszczu wpływa wyciszająco i regenerująco na system nerwowy. Codzienne słuchanie muzyki przyzwyczaja dzieci do skupiania uwagi oraz pozytywnie wpływa na rozwój pamięci i percepcji słuchowej. Badania nad wpływem muzyki na rozwój dziecka trwają od dawna. Naukowcy stwierdzili, że muzyka stymuluje rozwój całego układu nerwowego, ma także znaczny wpływ na koncentrację, pamięć oraz kreatywność dziecka.

 

Piosenki dla dzieci


Słuchanie muzyki przez dzieci wspomaga potrzebę ekspresji oraz wpływa na ich nastój i emocje. Z jednej strony może uspokoić i zsynchronizować ruchy ciała, z drugiej zaś może irytować a nawet wywoływać agresję! Odkryto, że muzyka wpływa na dziecko w zależności od jego temperamentu, indywidualnych upodobań, a nawet pory dnia oraz finalnie celu jaki chcemy osiągnąć. Zatem bardzo ważne jest, aby świadomie wybierać piosenki dla dzieci w zależności w jaki sposób chcemy wpłynąć na malucha.

Do wyciszania i uspokojenia dziecka najlepiej wybierać muzykę instrumentalną, np. Mozarta, Vivaldiego, Bacha czy Beethovena. Z kolei dzieciom nadpobudliwym można dać możliwość wyładowania pokładów energii poprzez taniec przy ożywionej melodii. Dopiero potem dziecko będzie gotowe do podejmowania aktywności, która wymaga skupienia i uwagi.

Słuchanie muzyki przez dzieci rodzi pragnienie przekazywania własnych emocji oraz wrażeń zmysłowych. Odczuwanie muzyki ujawnia się w postaci rytmicznych ruchów ciała jako reakcja na piosenkę. Poprzez muzykę dzieci potrafią wyrażać własne pomysły oraz realizować swoją twórczą wyobraźnię.

 

Zabawy muzyczne


Muzyka pozytywnie wpływa na rozwój dziecka zarówno w sferze fizycznej, intelektualnej, jak i emocjonalnej. Piosenki dla dzieci dostarczają radości oraz są możliwością do wyrażenia własnych uczuć i nastroju.

Dzieci w wieku przedszkolnym wykazują naturalną potrzebę ruchu, którą można zaspokoić wykorzystując do tego zabawy muzyczne. Jednym z zajęć dla dzieci z wykorzystaniem różnych melodii jest rysowanie obrazków do piosenek. Podłogę zabezpieczamy folią a na niej rozkładamy kartki z bloku rysunkowego, farby oraz pędzelki. Dzieci poruszają się w rytm piosnki, a kiedy słyszą refren zatrzymują się i malują na kartce plamę. Podczas drugiej zwrotki ponownie poruszają się pomiędzy kartkami, a na refren zatrzymują się znowu i domalowują co chcą.

Świetną zabawą dla dzieci jest również gra na instrumentach. Maluchy wybierają sobie dowolny instrument perkusyjny. Dzieci ustawiają się w półkolu przed nauczycielką, która trzyma w dłoni pałeczkę. Mali muzykanci śledzą ruchy dyrygentki i grają na instrumentach, przyspieszając grę bądź zwalniając, w zależności od nauczycielki.

Inne zabawy muzyczne dla dzieci to, np. słuchanie piosenek wesołych i smutnych. Gdy muzyka jest żywa i wesoła dzieci robią do lusterka śmieszne miny, z kolei gdy smutna - nieszczęśliwe. Inna propozycja tej samej zabawy to: do muzyki wesołej przedszkolaki dobierają kolor, który według nich jest „wesoły”, a do smutnej – „smutny”.

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (1)

  • broszka
    odpowiedz

    moim zdaniem w szkołach powinny być obowiązkowe zajęcia nauki gry na instrumencie, nie każdego rodzica stać na kupienie sprzętu do nauki gry, mówię tutaj o pianinie czy keybordzie bo to chyba najbardziej popularne sprzęty dla dzieciaków. moje dziecko ma to szczęście, że już dostało keybord a po nowym roku zapisujemy go na lekcje gry na pianinie bo chcemy go już przenieść na tak zwany "wyższy poziom nauki gry".

Tagi