Wpływ smartfonów na dzieci. Więcej nie dasz go swojemu maluchowi
Coraz częściej widuje się dzieci ze smartfonami w ręku. Rodzice decydują się na taki krok, by zyskać chwilę spokoju. Ale jak się okazuje, ten mały grzeszek można przypłacić zdrowiem dziecka.
Smartfony mają negatywny wpływ na dzieci
Smartfony mają negatywny wpływ na dzieci, co udowodniło już wiele badań. Naukowcy wzięli teraz pod lupę zdrowie psychiczne. Wydział Sportu i Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Jyväskylä oraz Instytut Medycyny na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział 187 osób w wieku dojrzewania, badanych na przestrzeni 8 lat.
Naukowcy odkryli, że dzieci, które spędzały dużo czasu przed monitorami, szczególnie przed smartfonami, częściej doświadczały wyższych poziomów stresu i objawów depresyjnych w wieku dorastania. Aktywność fizyczna zmniejszała poziom stresu i liczbę przypadków z depresją. Najmocniejsze objawy depresyjne i natężenie stresu miały nastolatki spędzające najwięcej czasu przed ekranem i najmniej na aktywnościach ruchowych.
Ile czasu dziecko może spędzać przed smartfonem?
"Wiele międzynarodowych, opartych na dowodach rekomendacji sugeruje, że czas wolny spędzany przed ekranem przez dzieci i młodzież powinien być ograniczony do dwóch godzin dziennie. Osobiście uważam, że nawet ta liczba jest wysoka, jako że w sumie to prawie jeden miesiąc przed ekranem rocznie" - mówi starszy wykładowca Eero Haapala z Uniwersytetu w Jyväskylä.
Z kolei WHO rekomenduje, by dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie miały kontaktu z ekranami. Dzieci w wieku 2-5 lat nie powinny spędzać przed ekranem więcej niż godziny dziennie. Zalecenia mówiące o maksymalnie 2 godzinach dziennie dotyczą dzieci i nastolatków w wieku 5-17 lat.
Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek
Źródło: WHO, Wydział Sportu i Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Jyväskylä oraz Instytut Medycyny na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii