Wprowadzenie kalendarza pogody - scenariusz zajęć w grupie 4-5 latków
Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

2.3
4 oceny
Scenariusz Dnia Aktywności Edukacyjnej dzieci 4-5 letnich w dniu 11. 10. 2010 r.
Komentarze (0)
Scenariusz Dnia Aktywności Edukacyjnej dzieci 4-5 letnich w dniu 11. 10. 2010 r.
Cel ogólny:
- utrwalenie znajomości cech charakterystycznych jesieni
- rozumienie symboli graficznych – znaków synoptycznych
- poznanie kolejności dni tygodnia
- nauka odczytywania prognozy pogody
Cele operacyjne - dziecko:
- uważnie wysłucha wiersza i wypowie się o jego treści,
- z zainteresowaniem obejrzy teatr o pogodzie,
- zagra na instrumencie perkusyjnym
- koncentruje uwagę na wysłuchaniu prognozy pogody nagranej na kasetę,
- reaguje na zmianę tempa w muzyce, pokazuje tą zmianę ciałem podczas zabawy,
- zatańczy z parasolką naśladując kroki tańca,
- zapozna się z wyglądem planszy kalendarza pogody,
- utrwala dni tygodnia
Metody pracy:
- czynne: kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania;
- słowne: żywego słowa oraz objaśnienia;
- oglądowe: obserwacji i pokazu;
- Idea kształcenia muzycznego według C. Orff’a
Formy pracy:
- indywidualna, zbiorowa
Przebieg:
1. Rozgrzewka z gestodźwiękami „Barbapapa’s Groove” – rozwijanie poczucia rytmu i wspólnej zabawy z rówieśnikami przy muzyce.
2. Prezentacja Teatrzyku Muzycznego „Elementy pogody” – do utworu muzyki klasycznej - odegranie roli chmury, słońca, burzy śniegu przy pomocy kukiełek, które mają charakterystyczne cechy, aby je rozpoznać – ćwiczenie uważnego słuchania oraz koncentracji uwagi.
3. Rozmowa na temat bohaterów teatrzyku – wypowiadamy się na określony temat – doskonalimy kompetencje językowe, ćwiczymy pamięć.
4. Zabawa muzyczno – ruchowa „Zapraszamy do zabawy” – zabawa do piosenki doskonaląca poczucie rytmu.
5. Zabawa rozwijająca wrażliwość słuchową „Jaka będzie pogoda?”- słuchamy prognozy pogody nagranej z TV – rozmawiamy o tym, co zostało przepowiedziane na najbliższe dni, rozwijamy kompetencje językowe, ćwiczymy uważne słuchanie.
Jaką prognozę słyszeliśmy na najbliższe dni?
6. Zabawa muzyczno – ruchowa „Mały deszcz – duży deszcz” – reagowanie na zmianę tempa i natężenia dźwięku w muzyce – zabawa do melodii A. Dworaka „Taniec słowiański” – osłuchanie dzieci z muzyką klasyczną.
7. Zabawa taneczna „Taniec z parasolkami” – utrwalenie charakterystycznej cechy jesieni – pory deszczowej, rozwijanie poczucia rytmu, ćwiczenia tańca z naśladowaniem.
8. Zabawa dydaktyczna „Słońce, chmury, deszcz” - poznajemy wygląd znaków synoptycznych i ich przeznaczenie - wzbogacenie słownictwa, rozumiemy symbole graficzne, uczymy się odczytywać prognozę pogody i dopasowywać odpowiedni znaczek.
9. Zabawa słuchowa „Odgłosy pogody” – uważnie słuchamy odgłosu z nagrania CD i dopasowujemy znaczek na tablicę – utrwalanie znajomości znaków synoptycznych
10. Słuchamy wiersza pt. „Tydzień” autorstwa Jana Brzechwy – rozmawiamy o treści wiersza, utrwalamy znajomość nazw i kolejność dni tygodnia na podstawie tekstu literackiego.
11. Zabawa dydaktyczna „Kalendarz pogody” – zapoznajemy się z wyglądem planszy i jej przeznaczeniem – próbujemy samodzielnie opowiadać na czym polega uzupełnianie kalendarza – rozwijanie twórczego myślenia.
12. Zabawa ruchowa na podstawie wierszyka „Gimnastyka dni tygodnia” I. Dziubak – ćwiczenie pamięci odtwórczej, doskonalenie naśladowania
13. Zabawa muzyczno – ruchowa „Zapraszamy do zabawy” –zabawa do piosenki doskonaląca poczucie rytmu, doskonalenie gry na instrumentach perkusyjnych.
- „Gimnastyka dni tygodnia” I. Dziubak
W poniedziałek dwa podskoki
Wtorek lubi kroki w boki
Środa robi dwa kółeczka
No a w czwartek jaskółeczka
W piątek szybko dwa przysiady
A sobota robi ślady