Wracamy do Was! - scenariusz zajęć dla dzieci w przedszkolu

Wracamy do Was! - scenariusz zajęć dla dzieci w przedszkolu
Oceń

Cele ogólne: poznanie gatunków ptaków powracających na wiosnę; doskonalenie spostrzegawczości i koncentracji uwagi; rozwijanie aparatu artykulacyjnego oraz regulacja siły oddechu; doskonalenie orientacji w przestrzeni.


Metody pracy: czynne; oglądowe; słowne


Formy: zbiorowa; zespołowa; indywidualna


Pomoce dydaktyczne: chmurki z literami, guma mocująca; zdjęcia umieszczone na ścianach, oknach i innych miejscach w sali dostępnych dla dzieci; piórka, ilustracje z historyjką obrazkową; dymki; woreczek gimnastyczny i mała piłeczka pingpongowa, szablon jaskółki; czarny i biały papier; oczka ruchome lub wycięte z papieru; klej; nożyczki.

 

Przebieg zajęć:


1. Ptaki – zagadka wprowadzająca do zabawy


Nauczyciel czyta zagadkę.


Wróciły ptaki


Słońce świeci wyżej, dzień jest coraz dłuższy,


zbudziły się jeże i kwitną krokusy.


Cieszą się dorośli, cieszą się dzieciaki,


zaczyna się wiosna, bo wracają… (ptaki)


Ochotnicy podają rozwiązanie. Następnie dorosły kładzie w widocznym miejscu chmurki z literami. Zadaje pytanie: Która chmurka jest największa? Ochotnik wybiera kartonik i umieszcza go we wskazanym miejscu. Kolejne osoby szeregują chmurki od największej do najmniejszej. Wskazane dziecko odczytuje napis: PTAKI.


2. Tropiciele ptaków – zabawa tropiąca


Przedszkolaki łączą się w osiem drużyn. Nauczyciel włącza piosenkę „Powrót wiosny” (sł. Marta Jelonek, muz. Piotr Laska). W czasie utworu każdy zespół odnajduje ukryte w sali zdjęcia. Następnie dzieci siadają w wyznaczonych miejscach. Prowadzący opisuje ptaki z uwzględnieniem charakterystycznych cech wyglądu, bez podawania nazwy, np. Powrócił do nas ptak, który ma na głowie czubek z piórek. Jego skrzydła są ubarwione w biało-czarne pasy. Nazywa się… dudek. Przyleciał niewielki i wysmukły ptak, który ma biały brzuszek i czarne skrzydła. Jego czoło i podgardle jest czerwonobrązowe. To jest…jaskółka. Drużyny, które udzielą prawidłowej odpowiedzi, umieszczają plansze na tablicy.


3. Ptasie powroty – zabawa ortofoniczna z ćwiczeniami oddechowymi


Dzieci siedzą swobodnie. Każde trzyma piórko w zamkniętych dłoniach. Nauczyciel czyta rymowankę. Przedszkolaki wypowiadają wraz z nim wyrazy dźwiękonaśladowcze. Po każdej zwrotce uczestnicy otwierają dłonie. Dmuchają na piórko i starają się je utrzymać jak najdłużej w powietrzu, po czym ponownie łapią je w dłonie.


Ptasie powroty


(Marta Jelonek)


Powróciły dzikie gęsi, głośno zagęgały:


gę, gę, gę! Gę, gę, gę! /2×


Nad stawem latały.


Powróciły skowroneczki,


dźwięcznie zaśpiewały:


tirli, li! Tirli, li! /2×


Nad polem fruwały. 


Powróciły sprytne szpaki,


i tak zagwizdały:


fi ju, fiu! Fiju, fiu! /2×


Nad sadem latały.


4. Bocian i dzieci – zabawa ruchowa w kole.


Przedszkolaki stają w kole wiązanym. Ochotnik – „bocian” wchodzi do środka. Staje na jednej nodze i naśladuje ramionami ruch skrzydeł. Dzieci maszerują wraz z dorosłym i recytują lub śpiewają rymowankę na dowolną melodię.


Stoi bocian w kole i macha skrzydłami.


Ma pomysłów wiele, chce się bawić z nami.


Hej, bocianie! Hej, bocianie!


Jakie dla nas masz zadanie?


Uczestnicy się zatrzymują. „Bocian” pokazuje dowolne ćwiczenie ruchowe, a pozostali je powtarzają. Wskazana przez „bociana” osoba przejmuje jego rolę.

 

5. Bociany – zabawa językowa.


Nauczyciel rozkłada wymieszane ilustracje. Przedszkolaki omawiają ich treść. Zastanawiają się, co się wydarzyło najpierw. Następnie układają plansze zgodnie z chronologią wydarzeń i tworzą krótką historyjkę na ich podstawie. W dalszej kolejności prowadzący rozkłada dymki. Ochotnik lub dorosły je odczytuje. Dzieci wspólnie przyporządkowują je do właściwych ilustracji.


6. Jajo w gniazdku – zabawa dydaktyczna

Pliki do pobrania

Twoje uwagi i pomysły

Tagi