Wrażliwe dziecko

Beata,

Witam. Jestem mamą sześciolatki, która w tym roku nie poszła jeszcze do szkoły. Ola to bardzo ruchliwe dziecko, wszędzie jej pełno i buzia jej się nie zamyka. Jednak jest pewna kwestia, która bardzo mnie martwi. Moja córka bardzo chce się zaprzyjaźnić z pewną dziewczynką, którą poznała w przedszkolu. Zauważyłam, że ona nie odwzajemnia sympatii mojej Oli. Córka bardzo przeżywa te sytuacje, kiedy jest odrzucana. W domu analizuje co robiła, mówiła i zastanawia się dlaczego tamta jej nie lubi. Starałam się tłumaczyć, że nie zawsze wszystkim się będzie podobać i żeby zaczęła bawić się z innymi dziećmi, ale Ola nie chce. Zastanawiam się jak dowartościować dziecko żeby nie przejmowało się takimi sytuacjami? Boję się, że przez to wszystko zamknie się w sobie i później trudno jej będzie zdobyć przyjaciół. Bardzo proszę o radę.

Monika Filip
specjalista

Droga Beato,
Taka sytuacja na pewno nie jest łatwa ani dla Ciebie ani dla Twojego dziecka. Myślę, że warto byłoby spotkać się kiedyś poza przedszkolem z ulubienicą Oli i jej rodzicami. Może podczas takich wspólnych wyjść dziewczynki lepiej by się poznały i polubiły. Warto też porozmawiać z wychowawczynią i zapytać jak się układają relacje między Olą, jej ulubioną koleżanką a innymi dziećmi. Być może rozmowa ta wniesie nowe informacje do tej sytuacji, które ułatwią jej rozwiązanie.

Na pewno w takich sytuacjach ważna jest rozmowa, można też zaprzyjaźnić się z innymi dziećmi poprzez ich rodziców. Warto podkreślać, iż każdy ma prawo wyboru z kim chce się bawić i nikogo nie można do tego zmusić. Ważne jest tu przede wszystkim Pani wsparcie i zrozumienie oraz czas dany Oli na znalezienie innych przyjaciół.

Skomentuj

Zobacz także:

Skomentuj

Dodane komentarze (2)

  • Alicja S.
    odpowiedz

    Takie sytuacje zdarzają się niestety bardzo często. Dzieci dobierają sobie kolegów i koleżanki i nie zawsze chcą przyjaźnić się z kimś innym. Według mnie najważniejsze to aby wytłumaczyć córeczce, że ona nie jest winna temu, że jej koleżanka zachowuje się w ten sposób. Cierpliwe należy wytłumaczyć dziecku, że nie zawsze wszyscy będą nas lubić jednak świat jest pełen przyjaźnie nastawionych dzieci które warto poznać i przebywać z nimi. Warto także porozmawiać z mamą drugiej dziewczynki. Może wśród nich zdarzyła się jakaś sytuacja, której przedszkolanka nie zauważyła? Z pewnością nie jest to miła sytuacja dla dziecka, jednak da się temu zaradzić i sprawić, że Ola nie będzie się zadręczać po każdym powrocie z przedszkola :)

  • Ela
    odpowiedz

    Uważam, że do przyjaźni nie można nikogo zmusić, a z tego co pisze Beata tamto dziecko najzwyczajniej wykorzystuje jej córkę! Wiadomo, że do sympatii nie można nikogo namówić i im wcześniej córka Beaty zda sobie z tego sprawę, tym lepiej. Powinna dać szansę innym dzieciom i to w tym kierunku mama może skierować swoje działania. Nie ma co nawiązywać relacji z tą dziewczynką poza przedszkolem. Życzę Beacie powodzenia, a za rok Ola pójdzie do szkoły i wejdzie w nowe środowisko.