"Wróżby i czary w dzień świętego Andrzeja" scenariusz spotkania

"Wróżby i czary w dzień świętego Andrzeja" scenariusz spotkania
3.3
3 oceny
Oceń

Scenariusz spotkania z udziałem dzieci z grupy VIII „Jeżyki” i ich rodziców.

Podstawa programowa:
Obszar I Poznanie i rozumienie siebie i świata poz. 11.2 wykorzystanie i tworzenie okazji do poznania rzeczywistości społeczno - kulturowej.
Obszar II odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej, wspólnocie poz. 1. uczenie nawiązania bliskiego, serdecznego kontaktu z innymi osobami.

Cele:
- podtrzymywanie tradycji wróżb andrzejkowych
- szacunek dla kultury i obyczaju
- integracja grupy i rodziców poprzez tworzenie warunków do wspólnej zabawy
- miła serdeczna atmosfera

Pomoce:
- kolorowe krążki, różdżka, czarodziejskie pudełko, zaproszenie dla rodziców, sylwetka kota, 2 duże klucze, strzałka, kartoniki z literami, cukierki, literki do cukierków, wosk, miska z wodą, ekran, lampka, nagrania muzyczne, magnetofon, świece, kadzidełka, karteczki z nazwami zawodów, strój dla Śnieżynki i Królewny, nagrody na konkursy.

Przygotowanie:
zaproszenie w szatni dla rodziców, nawiązanie współpracy ze Szkołą Ekonomiczną w Koszalinie- uczennice do pomocy w   prowadzeniu imprezy, przygotowanie sali i pomocy do wieczoru wróżb i czarów.

Przebieg

Dzieci na dywanie w kole ,rodzice na krzesełkach w półkolu.

1. Powitanie zaproszonych gości słowami Michała Przywary;
„Jeden pomiędzy ważnymi dniami roku jest dzień św. Andrzeja, chodzi właśnie o dzień i noc, które maja osobliwą moc Człowiek nie powinien zaglądać w zamiary Boże, jednak w dzień św. Jędrzeja to jakby wolno było raz zapytać o przyszłość” –
dlatego i my dzisiaj o tę przyszłość zapytamy:
Aby wróżby i przepowiednie się spełniły teraz wspólnie zaczniemy dzisiejszy wieczór.

Czary mary czary mary
niech się spełnią dobre czary 
a te złe niech z daleka omijają mnie


2. Powitanie pukających do drzwi niespodziewanych gości postacie z bajek Śnieżynka i Królewna Zmartwione postacie poszukują klucza od zamku. Propozycja ,aby zostały na wieczorze czarów i wróżb –zaproszenie do wspólnej zabawy.

3. Rozpoczynamy wieczór wróżb

Czarodziejskie pudełko
Kim będę w przyszłości W pudełku karteczki z nazwami zawodów. Dzieci wyciągają karteczkę i próbują przeczytać nazwę zawodu (policjant, nauczyciel, kominiarz, kolejarz, kierowca, marynarz, pisarz, aktor, piosenkarz, malarz, muzyk, poeta, rybak, strażak, alpinista, żołnierz, radiowiec, archeolog, pielęgniarka, lekarz, murarz ,stolarz, architekt, polot ,podróżnik, piekarz., konstruktor, leśnik księgowy, prezenter telewizyjny, drukarz, sprzedawca.

Kolorowe losy
Przestrogi na przyszłość
Kolorowe kółka z oznaczeniami z tyłu. Dziecko kręci strzałką
Oznaczenia.

Czerwone- jesz za dużo słodyczy musisz je ograniczy , odwiedź dentystę
Fioletowe – za dużo się kłócisz, unikaj nieporozumień
Zielone- bądź ostrożny w drodze do przedszkola
Niebieskie- pilnuj swoich rzeczy bo możesz coś zgubić
Białe – pijesz za mało mleka , pij więcej żeby mieć mocne kości
Żółte – dbaj o swoje zdrowie noś czapkę i szalik
Pomarańczowe- uśmiechaj się więcej, masz taki ładny uśmiech
Szare– kup okulary i płetwy bo czeka Cię rejs po morzach i oceanach
Czarne – lubisz szukać skarbów w Ziemi może coś znajdziesz
Różowy- nie smuć się bo czeka Cię wielkie szczęście.

Zaczarowane literki
Dobre wróżby na przyszłość
Analogicznie jak poprzednia zabawa

A-przed Tobą podróż
B -pomyślne dni w przedszkolu

Twoje uwagi i pomysły

Tagi