Wspieranie rozwoju ruchowego dziecka kluczem do jego sukcesu
Wspieranie rozwoju ruchowego dziecka, to jedno z ważniejszych zadań rodziców. Odpowiadając na tę potrzebę maluchów, przygotowujemy je do uczenia się i radzenia sobie z kreatywnymi zadaniami.
Rozwój ruchowy dziecka ma wkład w uczenie się, kreatywność oraz myślenie! Aby to dobrze zrozumieć, należy poznać potrzeby dziecka w wieku przedszkolnym. Większość receptorów znajduje się wokół ust i na rękach, dotyk zaś jest integralną częścią zdobywania informacji o otaczającym świecie. Małe dzieci uwielbiają dotykać różne przedmioty, dzięki czemu gromadzą wiedzę na temat określonej rzeczy czy zabawki.
Wykazano, że doświadczenia zdobyte dzięki manipulowaniu przedmiotami podczas procesu uczenia się, wzmagają efektywność naszego umysłu, dlatego łatwiej zapamiętujemy nowe informacje. Gdy dotyk połączony jest z innymi zmysłami, podwyższane są możliwości uczenia się. Jest to więc podstawa wszelkich zachowań. Dotyk i odczuwanie ciała w przestrzeni są ważnymi organizatorami wizualnych aspektów doświadczania. Tylko 10% widzenia ma miejsce w oczach, reszta tej czynności odbywa się w mózgu, poczynając od skojarzenia z dotykiem i napięciem mięśniowym.
Z badań naukowców wynika, że sukces w dorosłym życiu jest determinowany przez trzy główne czynniki. Należą do nich: bogate otoczenie sensoryczne, czyli wrażenia zmysłowe zbierane podczas codziennej zabawy w domu i na podwórku; możliwość swobodnego badania i doświadczania otoczenia; czas poświęcany dzieciom przez rodziców - wspólne spędzanie czasu i poznawanie otaczającego świata.
We wczesnych latach życia, dzieci zaczynają naśladować swoich najbliższych, przez co poznają działanie relacji społecznych. To, co dorośli nazywają „okropnym zachowaniem”, jest po prostu wyolbrzymieniem podpatrzonych u dorosłych ruchów. Poprzez naśladowanie innych, dzieci uczą się wyrażania własnych emocji.
Rodzice często zastanawiają się, jak wspierać rozwój dziecka. Warto w tym celu wykorzystać zestaw zabaw fundamentalnych autorstwa Colina Rose, które dostarczają pomysłów do wszechstronnego rozwijania potencjału najmłodszych. Oprócz tego, zachęcają maluchy do wyrażania własnych uczuć i emocji, pozwalają im także zdobywać informacje o otaczającym świecie.
Poznaj inne rozwijające zabawy dla dzieci, wejdź: Jak aktywizować rozwój przedszkolaka
Zabawy fundamentalne efektywnie wypełnią czas, nawet podczas podróży samochodem czy zakupów i sprawią dzieciom radość, dzięki temu, że angażują pozytywne emocje i dają możliwość zakończenia każdego zadania sukcesem, co buduje w dzieciach wiarę we własne możliwości.
Poprzez zabawy wspierające rozwój ruchowy, dzieci przygotowywane są do opanowania podstawowych umiejętności, takich jak liczenie, pisanie i czytanie. Gdy już we wczesnym okresie życia dziecko nauczy się zdobywać nowe wiadomości z przyjemnością, każda nowa sytuacja będzie się mu kojarzyła z czymś ciekawym i radosnym.
Bliżej Przedszkola nr 1/styczeń 2011/Katarzyna Lotkowska
Źródło: blizejprzedszkola.pl