Wspomaganie integracji sensorycznej u dziecka

Wspomaganie integracji sensorycznej u dziecka
Drukuj Skomentuj

Integracja sensoryczna jest zdolnością do odczuwania, rozumienia i organizowania informacji dostarczanych do organizmu z otoczenia oraz informacji z wewnątrz organizmu. Prawidłowy rozwój integracji sensorycznej u dziecka wspomaga jego zdolności do nauki i samooceny, a także poprawia motorykę. Dlatego tak ważne jest dostarczanie bodźców stymulujących zmysły już od najmłodszych lat.

Zaburzenia integracji sensorycznej


Integrację sensoryczną rozwijamy przez całe życie, ale do trzeciego roku życia proces ten przebiega najintensywniej. Dzięki niej następuje rozwój mowy, koordynacji ruchowej, umiejętności skupiania uwagi oraz nawiązywania relacji z innymi ludźmi.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy wskazujące na potencjalne zaburzenia przetwarzania bodźców zmysłowych:

 

  • nadwrażliwość lub zbyt mała wrażliwość na dotyk ruch, bodźce wzrokowe i słuchowe,
  • zbyt wysoki lub zbyt niski poziom aktywności,
  • opóźnienia w rozwoju mowy i zdolności językowych,
  • problemy z koordynacją oraz opóźnienia w rozwoju zdolności ruchowych,
  • problemy z nauką,
  • niska samoocena,
  • kłopoty z dobrą organizacją;


Więcej o zaburzeniu integracji sensorycznej u dzieci przeczytasz w naszym artykule.

 

Jak wspomagać integrację sensoryczną u dzieci przedszkolnych


Przede wszystkim trzeba pamiętać, żeby nie przemęczyć malucha nadmiarem bodźców. Zbyt duża ilość zajęć dodatkowych, mało czasu na swobodną zabawę czy przestymulowanie któregoś ze zmysłów zaburzy harmonijny rozwój dziecka.

Najlepszym sposobem na wspieranie ogólnego rozwoju dziecka jest włączanie go do czynności związanych z pracami domowymi, samoobsługą, uczenie samodzielności. Niepotrzebne wyręczanie dziecka uniemożliwi mu rozwijanie świadomości własnego ciała i jego możliwości.

Więcej o rozwijaniu samodzielności tu: 4 kroki do samodzielności przedszkolaka

Jednocześnie wiele czynności związanych z samoobsługą uczy je skupienia, precyzji i stymuluje różne zmysły. Przykładowo: pomoc w kuchni lub przy praniu umożliwia dotykanie różnych faktur i substancji oraz obserwację gotujących się rzeczy czy wirującej pralki. Również przy działaniach w kuchni łatwo można stymulować rozwój smaku i powonienia - przez próbowanie różnych potraw czy wąchanie przypraw.

Dziecko, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, wiele informacji najlepiej przyswaja w czasie zabawy. Dlatego organizujmy zabawy z naszym maluchem, pamiętając jednocześnie, żeby dać mu czas na swobodną i bezpieczną zabawę własną.

Czynności stymulujące rozwój sensoryczny można robić przy okazji - na spacerze wsłuchiwać się w różne dźwięki albo konkretny odgłos; pozwalać dziecku iść po murkach (oczywiście zabezpieczając go) w celu rozwoju równowagi. Ważne jest też zapewnianie dziecku codziennej aktywności fizycznej. Dzieci młodsze osiągają i doskonalą umiejętności chodzenia i biegania, dlatego warto dać im ku temu jak najwięcej możliwości, najlepiej na świeżym powietrzu. Dzieci starsze mogą na placu zabaw ćwiczyć koordynację ruchów, równowagę, napięcie mięśniowe.

Z przedszkolakiem można zacząć trenować różne dyscypliny sportowe typu: jazda na rowerze/ hulajnodze, pływanie, zajęcia na ściance wspinaczkowej, taniec albo sporty walki. Wszelkie zabawy ruchowe i aktywności fizyczne angażują układ przedsionkowy, usprawniają pracę kory mózgowej, wspomagając prawidłową integrację zmysłową.

Oprócz dostarczania dziecku bodźców zewnętrznych, należy też ćwiczyć z nim rozumienie swojego ciała - utrwalanie jego schematu oraz wyodrębnianie jego części. Z młodszymi możemy masować poszczególne części ciała, jednocześnie je nazywając. Starsze dzieci można zaprosić do zabawy przez rysowanie mu na plecach różnych kształtów.

Warto też poszukać w swojej miejscowości zajęć wspomagających integrację sensoryczną albo miejsc, które pomogą ją rozwijać. Jedno z takich miejsc niedawno pojawiło się w Lublinie - Plac Sensoryczny pod CSK. Łączy on edukację z rozrywką, wykorzystując urządzenia umożliwiające doświadczanie różnych zmysłów.

 

A czy w Waszych miejscowościach znajdują się podobne place?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi