Wychowanie patriotyczne w przedszkolu. Jak obchodzić święta narodowe z dziećmi?
Wychowanie patriotyczne dzieci powinno być wdrażane już w przedszkolu. I choć u małego dziecka nie wykształci się jeszcze dojrzała postawa patriotyczna, działania nauczycieli przedszkolnych są podstawą do wprowadzenia malucha w świat tradycji i kultury polskiej. Wychowanie patriotyczne w przedszkolu ma więc głównie polegać na wzbudzeniu uczuć przywiązania do miejscowości, regionu, ojczyzny. Zbliża się 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości. Sprawdź nasze propozycje, jak można obchodzić święta narodowe z dziećmi.
Wychowanie patriotyczne w przedszkolu a podstawa programowa
Zgodnie z podstawą programową, absolwent przedszkola: “wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywa wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podanych, przysłowiach, legendach, bajkach, np. o smoku wawelskim, orientuje się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej.”*
Dodatkowo w podstawie programowej zwraca się uwagę na wzbudzenia przywiązania do regionu i mniejszości narodowej (m.in. absolwent przedszkola ma reagować na proste polecenie w języku mniejszości narodowej lub etnicznej; znać godło swojej wspólnoty narodowej lub etnicznej, itd.).
Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole powinno też odczuwać i wyjaśniać swoją przynależność do do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej. Ponadto powinno rozpoznawać i nazywać takie wartości, jak szacunek do ojczyzny.
Jak planować zajęcia patriotyczne w przedszkolu?
Wychowanie patriotyczne w przedszkolu powinno obejmować poznawczy obszar rozwoju dziecka, jak i kształtować uczucia, motywację i gotowość do aktywnego uczestniczenia w kulturze. By wykształcić więź emocjonalną z ojczyzną, warto zacząć od nauki przywiązania do najbliższego regionu.
Jakie tematy możesz więc planować w przedszkolu? Proponujemy:
- zajęcia związane z placówką (wzbudzanie przywiązania do przedszkola poprzez np. organizowanie grup zainteresowań; dostarczanie wiedzy o wartościach ważnych dla przedszkola; zajęcia o patronie przedszkola)
- zajęcia o najbliższym regionie (o okolicznych pomnikach, zabytkach; o tradycjach i legendach; o historii regionu i ważnych postaciach historycznych oraz współczesnych; o sztuce regionalnej; o przynależności do mniejszości narodowych)
- zajęcia o pozostałych regionach Polski,
- zajęcia o symbolach Polski,
- zajęcia o działaniu na rzecz dobra narodu (kształcenie pozytywnego stosunku do wykonywania pracy; kształcenie szacunku dla przyrody);
Szukasz inspiracji na zajęcia dla dzieci? Sprawdź naszą bazę scenariuszy:
- Edukacja regionalna
- Unia Europejska
- Ekologia
- Pod tagami: "wychowanie patriotyczne w przedszkolu", "edukacja regionalna w przedszkolu"
Na zajęciach wykorzystaj różne formy, by zaciekawić dzieci - wiersze, rymowanki, piosenki, reprodukcje, zagadki, rebusy, gry, różne przedmioty. Mogą przydać Ci się też: kolorowanki “Flagi”, kolorowanki “Zawody”.
Jak obchodzić święta narodowe z dziećmi?
Na wyjątkowe okoliczności warto planować wyjątkowe zajęcia dla dzieci. Z okazji świąt narodowych możesz więc zorganizować:
- konkurs plastyczny albo quiz wiedzy,
- przedstawienie wystawiane przez dzieci - inspiracje znajdziesz tu: Przedstawienia,
- przedstawienie, koncert lub seans filmowy dla dzieci,
- wystawę: prac plastycznych albo też rodzinnych pamiątek, albumów, starych przedmiotów,
- wycieczkę do muzeum albo skansenu,
- zajęcia we współpracy z okoliczną biblioteką lub inną instytucją kulturalną (np. o legendach, postaciach ważnych dla Waszego regionu),
- wycieczkę po okolicy, z uwzględnieniem ważnych dla regionu miejsc,
- spotkanie w przedszkolu z ciekawymi postaciami (np. regionalnymi artystami, seniorami z wyjątkową przeszłością, historykami),
- działania zachęcające dzieci do zachowań prospołecznych lub proekologicznych, np. zbiórkę na cele charytatywne, sprzątanie okolicy;
Może zainteresuje Cię też: Wychowanie w poszanowaniu natury. Edukacja ekologiczna w przedszkolu
*źródło: www.podstawaprogramowa.pl/Przedszkole, 30.09.2019