Wychowanie patriotyczne w przedszkolu. Jak obchodzić święta narodowe z dziećmi?

Wychowanie patriotyczne w przedszkolu. Jak obchodzić święta narodowe z dziećmi?
Drukuj Skomentuj

Wychowanie patriotyczne dzieci powinno być wdrażane już w przedszkolu. I choć u małego dziecka nie wykształci się jeszcze dojrzała postawa patriotyczna, działania nauczycieli przedszkolnych są podstawą do wprowadzenia malucha w świat tradycji i kultury polskiej. Wychowanie patriotyczne w przedszkolu ma więc głównie polegać na wzbudzeniu uczuć przywiązania do miejscowości, regionu, ojczyzny. Zbliża się 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości. Sprawdź nasze propozycje, jak można obchodzić święta narodowe z dziećmi.

Wychowanie patriotyczne w przedszkolu a podstawa programowa


Zgodnie z podstawą programową, absolwent przedszkola: “wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywa wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podanych, przysłowiach, legendach, bajkach, np. o smoku wawelskim, orientuje się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej.”*

Dodatkowo w podstawie programowej zwraca się uwagę na wzbudzenia przywiązania do regionu i mniejszości narodowej (m.in. absolwent przedszkola ma reagować na proste polecenie w języku mniejszości narodowej lub etnicznej; znać godło swojej wspólnoty narodowej lub etnicznej, itd.).


Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole powinno też odczuwać i wyjaśniać swoją przynależność do do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej. Ponadto powinno rozpoznawać i nazywać takie wartości, jak szacunek do ojczyzny.

 

Jak planować zajęcia patriotyczne w przedszkolu?


Wychowanie patriotyczne w przedszkolu powinno obejmować poznawczy obszar rozwoju dziecka, jak i kształtować uczucia, motywację i gotowość do aktywnego uczestniczenia w kulturze. By wykształcić więź emocjonalną z ojczyzną, warto zacząć od nauki przywiązania do najbliższego regionu.


Jakie tematy możesz więc planować w przedszkolu? Proponujemy:

 

 • zajęcia związane z placówką (wzbudzanie przywiązania do przedszkola poprzez np. organizowanie grup zainteresowań; dostarczanie wiedzy o wartościach ważnych dla przedszkola; zajęcia o patronie przedszkola)
 • zajęcia o najbliższym regionie (o okolicznych pomnikach, zabytkach; o tradycjach i legendach; o historii regionu i ważnych postaciach historycznych oraz współczesnych; o sztuce regionalnej; o przynależności do mniejszości narodowych)
 • zajęcia o pozostałych regionach Polski,
 • zajęcia o symbolach Polski,
 • zajęcia o działaniu na rzecz dobra narodu (kształcenie pozytywnego stosunku do wykonywania pracy; kształcenie szacunku dla przyrody);

 

Szukasz inspiracji na zajęcia dla dzieci? Sprawdź naszą bazę scenariuszy:

 


Na zajęciach wykorzystaj różne formy, by zaciekawić dzieci - wiersze, rymowanki, piosenki, reprodukcje, zagadki, rebusy, gry, różne przedmioty. Mogą przydać Ci się też: kolorowanki “Flagi”, kolorowanki “Zawody”.

 

Jak obchodzić święta narodowe z dziećmi?


Na wyjątkowe okoliczności warto planować wyjątkowe zajęcia dla dzieci. Z okazji świąt narodowych możesz więc zorganizować:

 

 • konkurs plastyczny albo quiz wiedzy,
 • przedstawienie wystawiane przez dzieci - inspiracje znajdziesz tu: Przedstawienia,
 • przedstawienie, koncert lub seans filmowy dla dzieci,
 • wystawę: prac plastycznych albo też rodzinnych pamiątek, albumów, starych przedmiotów,
 • wycieczkę do muzeum albo skansenu,
 • zajęcia we współpracy z okoliczną biblioteką lub inną instytucją kulturalną (np. o legendach, postaciach ważnych dla Waszego regionu),
 • wycieczkę po okolicy, z uwzględnieniem ważnych dla regionu miejsc,
 • spotkanie w przedszkolu z ciekawymi postaciami (np. regionalnymi artystami, seniorami z wyjątkową przeszłością, historykami),
 • działania zachęcające dzieci do zachowań prospołecznych lub proekologicznych, np. zbiórkę na cele charytatywne, sprzątanie okolicy;

 

Może zainteresuje Cię też: Wychowanie w poszanowaniu natury. Edukacja ekologiczna w przedszkolu

 

 

*źródło: www.podstawaprogramowa.pl/Przedszkole, 30.09.2019

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!