Wychowanie prozdrowotne

Wychowanie prozdrowotne
Drukuj Skomentuj

Dziecko w przedszkolu nie tylko wchodzi w nowe środowisko i nawiązuje przyjaźnie. Wiek ten jest przede wszystkim czasem, kiedy maluch ma najbardziej chłonny umysł i kiedy wyostrza się jego zmysł obserwacyjny. W mgnieniu oka przyswaja sobie zachowania i nawyki, które zwykle podpatruje u dorosłych. Jest to więc doskonały moment na edukację prozdrowotną naszej pociechy.

Wielu psychologów sygnalizuje problem jakim jest nadmiar telewizji i fast foody, które jedzą nawet bardzo małe dzieci. Są one zasypywane też nowoczesnymi zabawkami i gadżetami nawiązującymi do pełnych przemocy kreskówek. Przez to mniej czasu spędzają na kreatywnych zabawach, które kształtują ich wyobraźnię i rozwijają zainteresowania. Według specjalistów, by maluch czuł się bezpiecznie potrzebuje wytyczenia jasnych granic i stałego harmonogramu dnia. Oczywiście ważne jest też, aby w rodzicach miał pozytywny wzór do naśladowania, co pozwoli mu budować zdrowe nawyki.

 

Zobacz jak wypracować u dziecka dobre nawyki. Wejdź: Dobre nawyki u dzieci

 

Zdrowe nawyki


W wieku 3 - 5 lat dziecko jest szczególnie otwarte na świat oraz inne osoby. Właśnie wtedy zadaje najwięcej pytań, dlatego informacje, które do niego docierają powinny mieć pozytywny przekaz. Jest to też doskonały moment na rozpoczęcie wychowania prozdrowotnego, które jasno pokaże jak mały człowiek powinien traktować otaczających go ludzi, zwierzęta i przyrodę. Dzięki otwartości umysłu łatwiej przyswoi sobie zdrowe nawyki, o ile oczywiście rodzice wykażą się konsekwencją i będą pamiętali, że to oni są odpowiedzialni za wychowanie prozdrowotne dziecka. Przedszkole i szkoła mają tylko rozwijać nabytą w domu wiedzę i umiejętności.

Najważniejsze w kształtowaniu zdrowych nawyków jest jasne określenie tego co wolno dziecku, a czego mu nie wolno. Istotny jest też stały i przewidywalny rozkład dnia, dzięki któremu wie ono jakim zajęciom może się poświęcić. Rodzice powinni pamiętać również o odpowiednim dawkowaniu telewizji, gdyż nie tylko wpływa to niekorzystnie na zdrowie malucha, ale przede wszystkim zabija jego wyobraźnię. W harmonogram dnia powinna wpisywać się też stała pora snu. Dzięki temu dziecko będzie wypoczęte i poranne pobudki nie powinny stanowić już problemu.

 

Przekonaj się jak telewizja wpływa na twoje dziecko. Zobacz: Wpływ telewizji na rozwój dziecka


Ważne jest aby pozwolić dziecku na samodzielność. Przedszkolak potrzebuje po prostu trochę więcej czasu na to, by się ubrać czy zjeść bez niczyjej pomocy. Zachęcajmy też malucha do tego, by brał czynny udział w domowych pracach. Poprzez takie małe sukcesy nauczy się, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych oraz wyrobi w sobie cierpliwość. Rodzice powinni też zadbać o aktywność ruchową małego człowieka. Wystarczą dwie godziny na placu zabaw, jazda na rowerze, czy spacer w parku, by dziecko było sprawniejsze fizycznie i zadowolone. Dzięki temu pozna też otaczającą je przyrodę i wykształci w sobie wrażliwość na jej uroki.

 

Dieta dziecka


Ważnym aspektem edukacji prozdrowotnej jest wprowadzenie zasad zdrowego żywienia. Dieta dziecka nie może opierać się na gazowanych napojach i przetworzonej żywności. Ważne jest, by była ona odpowiednio zbilansowana i obfitowała w warzywa, owoce oraz różnego rodzaju kasze. Można zaangażować pociechę w przygotowanie obiadu oraz podać go w "wesołej", atrakcyjnej dla dziecka formie. Nie oznacza to, że musimy zrezygnować zrezygnować ze słodyczy, należy po prostu ograniczyć ich ilość. Nie mogą one też zastąpić zdrowych przekąsek, takich jak suszone owoce, nasiona oraz orzechy. Kolorowe napoje rodzice powinni zamienić na świeżo wyciskane soki z owoców lub wodę z dodatkiem soku z cytryny albo miodu.

 

Jeżeli twoje dziecko jest niejadkiem zobacz jak możesz to zmienić. Wejdź: Niejadek, czyli co zrobić żeby dzieci lubiły jeść

 

Dzięki takim staraniom nasze dzieci wykształcą odpowiednie nawyki, które na pewno zaowocują w przyszłości.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi