Wycieczka do parku - zajęcia dla 5-latków

Scenariusz zajęć w grupie 5- latków pt." Wycieczka do parku".
Cele:
Cele ogólne:
- kształtowanie świadomości schematu własnego ciała i umiejętności orientowania się w przestrzeni
- doskonalenie liczenia
- inspirowanie do wyrażania treści opowiadania oraz nastroju słuchanej muzyki poprzez ruch oraz niewerbalne środki wyrazu (gest, mimikę),
- rozwijanie sprawności manualnej
- doskonali umiejętności współdziałania
Cele operacyjne:
- rozumie pojęcia dotyczące orientacji przestrzennej
- próbuje wskazać prawą i lewą stronę ciała oraz kierunki
- potrafi ilustrować muzykę ruchem, gestem
- dostrzega zmianę tempa w utworze muzycznym
- przelicza w zakresie swoich możliwości
- podejmuje działanie odpowiadające treści opowiadania
- rozwija sprawność manualną podczas nawlekania
- aktywnie uczestniczy w zabawach
- koncentruje się na wykonywanych zadaniach
Metody:
- słowne: rozmowa, polecenia, objaśnienia, opowieść ruchowa
- percepcyjne: obserwacja, pokaz, przykład
- czynne: zadań stawianych do wykonania, kierowanie własną aktywnością dziecka
- aktywizujące: czynnościowe nauczane matematyki Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej, pedagogiki zabawy Klanza, aktywnego słuchania muzyki B.Strauss, drama, pantomima
Forma:
indywidualna, z całą grupą
Pomoce:
Drzewo jesienne, pacynka, list, nagrania mp3, gumki, obręcze ze wstążkami, talerzyki papierowe, kasztany, druciki kreatywne, plastelina, obrazek wiewiórki, obrazki żołędzi.
Podstawa programowa: I 5,7; II 4,11; III 2, 5, 8, 9; IV 1, 2, 7, 14,15
Przebieg:
- Powitanie „Powitanka klaskanka”. Wprowadzenie milej atmosfery
- „Pociąg pośpieszny”-wprowadzenie do tematu zajęć, zabawa muzyczno-ruchowa.
- „Wycieczka do parku” - opowieść ruchowa;
- „Taniec jesiennych kolorów”- improwizacja ruchowa muzyki
- „Gąsienica”- zabawa manipulacyjna na materiale przyrodniczym.
- Ewaluacja zajęcia.
Opracowała: Joanna Gomolczyk